تعمیرگاه ستفیکس

خطر التهاب در رابطه با کووید-۱۹ در کودکان بالاتر از ۵ سال بیشتر است

خطر التهاب در رابطه با کووید-۱۹ در کودکان بالاتر از ۵ سال بیشتر است

تعمیرکار: یک گروه بین المللی از پژوهشگران در بررسی مشترکی دریافته اند که کودکان بالاتر از پنج سال، بیشتر از سایر کودکان در معرض خطر مبتلاشدن به ˮسندروم التهابی چند سیستمی در کودکانˮ و مراجعه به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قرار دارند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مجله "CMAJ"، بررسی جدید یک گروه بین المللی از پژوهشگران نشان میدهد کودکان بالاتر از پنج سال و کودکانی که نشانگرهای خونی التهاب را دارند، بیشتر از سایر کودکان در معرض خطر مبتلاشدن به "سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان"(MIS-C) و مراجعه به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قرار می گیرند.
این پژوهش بین المللی، ۲۳۲ کودک پایین ۱۸ سال را در بر دارد که بین اول مارس ۲۰۲۰ تا هفتم مارس ۲۰۲۱، مبتلا به سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان تشخیص داده شده اند. این بیماران، نشانه های تعریف شده "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) را در مورد سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان دارند که تب پایدار به مدت حداقل سه روز، افزایش "پروتئین واکنشی سی"(C-reactive protein)، درگیری دو اندام یا بیشتر بدون دلیل میکروبی واضح برای التهاب و کووید-۱۹ مثبت را شامل می شود.
بیشتر بیماران که حدود ۸۹ درصد از این گروه را می سازند، به نشانه های گوارشی مانند درد و همین طور مشکلات پوستی مانند بثورات و تورم مبتلا بودند. درگیری قلب تا ۵۹ درصد و ناهنجاری در انعقاد خون نیز تا ۹۰ درصد بود. از میان ۲۳۲ کودک، ۷۳ نفر به بخش مراقبت های ویژه منتقل شدند و ۴۷ نفر از آنها به درمان فشار خون پایین نیاز پیدا کردند.
خطر مراجعه به بخش مراقبت های ویژه، در کودکان بین شش تا ۱۲ سال بالاتر و در افراد ۱۳ تا ۱۷ ساله بیشتر از کودکان زیر پنج سال تا پنج ساله بود. کودکانی که بین نوامبر ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ به بیمارستان مراجعه کردند، بیشتر از افرادی که زودتر بستری شده بودند، احتمال داشت که به بخش مراقبت های ویژه منتقل شوند.
پژوهشگران، چالش هایی را در تشخیص سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان ذکر کردند. دکتر "جوآن رابینسون"(Joan Robinson)، متخصص کودکان "دانشگاه آلبرتا"(UAlberta) اظهار داشت: سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان، یک تشخیص جدید با معیارهای تشخیصی متفاوتی است که تایید نشده اند.
وی ادامه داد: خیلی از این کودکان، سابقه تماس با شخص مبتلا به کووید-۱۹ را نداشتند. شناسایی قرار گرفتن در معرض کووید-۱۹ می تواند دشوار باشد برای اینکه افراد مبتلا ممکنست بدون علامت باشند یا هیچ گاه آزمایش نداده باشند.
پژوهشگران خواهان اجماع بین المللی در مورد تایید معیارهای تشخیصی سندروم التهابی چند سیستمی بمنظور افزایش امکان مراقبت و بررسی های بالینی هستند.
منبع:

1401/01/23
10:42:30
5.0 / 5
242
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار