تعمیرگاه ستفیکس
مطالعه ای جدید نشان می دهد

احتمال نیاز بیشتر انسان به خواب در زمستان

احتمال نیاز بیشتر انسان به خواب در زمستان

تعمیرکار: مطالعه ای جدید نشان میدهد که بااینکه انسان به خواب زمستانی نمی رود، اما ممکنست نیاز به خواب بیشتری در زمستان داشته باشد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، محققان می گویند اگر بتوان این یافته ها را در یک جمعیت سالم تکرار کرد، نخستین شواهد از نیاز به تنظیم عادات خواب برمبنای فصول به دست خواهد آمد.
تحلیل و بررسی افرادی که تحت مطالعات خواب بودند نشان داد که افراد در زمستان خوابِ حرکت سریع چشم REM بیشتری دارند. REM یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن حالت خواب عمیقی را تجربه می کند اما واکنش مغز در حالت بیداری است.
در طول خواب REM، فعالیت مغز بیشتر می شود و افراد ممکنست خواب ببینند.
خواب طبیعی ابتدا با سه مرحله خواب غیر REM آغاز می شود و بدنبال آن یک دوره کوتاه خواب REM شروع می شود.
فرقی نمی کند که فرد خودرا سحرخیز بداند یا شب زنده دار، ساعت بدن ما توسط خورشید تنظیم می شود. بنابراین، بطور نظری، تغییر طول روز و قرار گرفتن در معرض نور در طول سال می تواند بر طول مدت و کیفیت خواب تاثیر بگذارد.
یافته های جدید محققانی که مشکلات خواب را مطالعه می کنند نشان میدهد که حتی در جوامع شهری که خواب نامناسبی را تجربه می کنند، انسان ها خواب REM طولانی تری در زمستان نسبت به تابستان و خواب عمیق کمتری در پاییز تجربه می کنند.
دکتر دیتر کنز(Dieter Kunz)، نویسنده این مطالعه از کلینیک خواب بیمارستان سنت هدویگ، آلمان، می گوید: احیانا یکی از ارزشمندترین دستاوردها در تکامل انسان، فصلی نبودن رفتار آنها است.
ما در این مطالعه نشان دادیم که خواب افراد در طول فصول مختلف در جوامع بزرگسالی که در یک محیط شهری زندگی می کنند متفاوت می باشد.
بااینکه افراد درگیر در این مطالعه در یک محیط شهری با نور طبیعی کم و آلودگی نوری زیاد که بر نمایان شدن فصل تأثیر می گذارد، مستقر بودند اما به قول دانشمندان تغییرات ظریف اما قابل توجهی در طول فصول در آنها پیدا شد.
در صورتیکه به نظر می رسید کل زمان خواب در زمستان حدود یک ساعت بیش از تابستان باشد، این نتیجه از نظر آماری مدلول دار در نظر گرفته نشد.
با این وجود، خواب REM که بطور مستقیم با ساعت شبانه روزی مرتبط می باشد و تحت تاثیر تغییر نور قرار دارد در زمستان ۳۰ دقیقه طولانی تر از تابستان بود.
با وجود این که پژوهشگران اذعان دارند که این نتایج باید در افرادی که مشکل خواب ندارند تایید گردد اما تغییرات فصلی ممکنست در یک جمعیت سالم حتی بیشتر باشد.
دانشمندان می گویند بااینکه زمان بیداری بیشتر افراد هم اکنون تا حد زیادی خارج از کنترل آنها است که این از برنامه های مدرسه یا کار نشات می گیرد اما جامعه ممکنست از امکاناتی که به فرد اجازه می دهد به شکلی موثرتر به فصول واکنش نشان دهد، بهره ببرد و زودتر خوابیدن در زمستان ممکنست به سازگاری فصلی انسان کمک نماید.
دکتر کنز اظهار داشت: فصلی بودن در همه موجودات زنده در این سیاره وجود دارد و بطور کلی، جوامع باید عادات خواب خودرا همچون طول و زمان آنرا باتوجه به فصل تنظیم کنند.
در این مطالعه، گروهی از دانشمندان به رهبری آیلین سیدلر(Aileen Seidler) در گروه کاری دکتر کنز در دانشگاه پزشکی «Charité» برلین، ۲۹۲ بیمار را که تحت مطالعات خواب قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار دادند.
این مطالعات بطور منظم بر روی بیمارانی که مشکلات مربوط به خواب را تجربه می کنند به انجام می رسد. برای این کار از یک لابراتوار ویژه استفاده می شود و در آن از بیماران خواسته می شود بطور طبیعی و بدون تنظیم زنگ ساعت بخوابند و کیفیت و نوع خواب و همین طور مدت زمان خواب آنها مورد نظارت قرار می گیرد. بعد از حذف افرادی که دارو مصرف می کردند و کسانی که مرحله اول REM را رد کرده بودند و همین طور خطاهای فنی، ۱۸۸ بیمار باقی ماند.
بیشتر تشخیص های انجام شده در مورد آنها نشان دهنده ی الگوی فصلی نبود، اما بی خوابی بیشتر در اواخر سال تشخیص داده شد.
این یافته ها در مجله Frontiers in Neuroscience انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/30
10:13:09
5.0 / 5
246
تگهای خبر: تشخیص , تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار