تعمیرگاه ستفیکس

شکار یک سیارک حدودا 200 متری توسط جیمز وب

شکار یک سیارک حدودا 200 متری توسط جیمز وب

تعمیرکار: تلسکوپ فضایی جیمزوب وب یک سیارک ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری ناشناخته را شناسایی کرده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، یک سیارک ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری که قبلا ناشناخته بود، بوسیله ی یک تیم بین المللی از ستاره شناسان اروپایی با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب شناسایی شده است. آنها در این مطالعه از داده های کالیبراسیون ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) استفاده کردند و به صورت ناگهانی یک سیارک پیچیده را شناسایی نمودند. این جرم احیانا کوچکترین جرمی است که تا به امروز توسط وب مشاهده شده است و امکان دارد نمونه ای از جرمی به طول کمتر از یک کیلومتر در کمربند اصلی سیارک ها که مابین مریخ و مشتری قرار دارد، باشد. مشاهدات بیشتری برای توصیف بهتر ماهیت و خصوصیت های این جرم آسمانی مورد نیاز است.
منظومه شمسی مملو از سیارک ها و اجرام سنگی کوچک است. ستاره شناسان هم اکنون بیشتر از ۱.۱ میلیون مورد از این بقایای سنگی که در ایام اولیه منظومه شمسی تشکیل شده اند را شناسایی کرده اند. انتظار می رود توانایی تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اکتشاف این اجرام در طول موج های فروسرخ به پیشرفت های مهمی در علم منجر شود. گروهی از دانشمندان نشان داده اند که وب همچنان استعداد پیشبینی ناپذیری برای تشخیص ناگهانی اجرام کوچک و ناشناخته دارد.
«توماس مولر»(Thomas Müller) ستاره شناس موسسه ماکس پلانک در حوزه فیزیک فرازمینی در آلمان اظهار داشت: ما کاملا غیرمنتظره یک سیارک کوچک را در مشاهدات کالیبراسیون ابزار مادون قرمز میانی شناسایی کردیم. این اندازه گیری های مورد بررسی قرار گرفته بعضی از نخستین اندازه گیری های ابزار مادون قرمز میانی هستند که صفحه دایره البروج را هدف قرار می دهند و مطالعه ما نشان داده است که خیلی از اجرام جدید با این ابزار شناسایی خواهند شد.
مشاهدات وب که نشان داد این سیارک کوچک در اصل برای شکار سیارک های جدید طراحی نشده در واقع شامل تصاویر کالیبراسیون سیارک کمربند اصلی «(۱۰۹۲۰) ۱۹۹۸ BC۱» که ستاره شناسان در سال ۱۹۹۸ آنرا کشف کردند هم بود. اما آن تصاویر به علل فنی به علت روشنایی جرم مورد هدف و موقعیت تلسکوپ خوب ثبت نشده بودند. با این حال، داده های سیارک ۱۰۹۲۰ توسط این گروه جدید از محققان برای آزمایش تکنیک جدیدی برای محدود کردن مدار یک جرم و تخمین اندازه آن استفاده شد. اعتبار این روش پیش تر برای سیارک ۱۰۹۲۰ با استفاده از مشاهدات ابزار مادون قرمز میانی همراه با داده های تلسکوپ های زمینی و مأموریت گایا آژانس فضایی اروپا نشان داده شده بود.
در جریان تحلیل و بررسی داده های ابزار مادون قرمز میانی، محققان این سیارک کوچک تر و ناشناخته تر را در همان میدان دید پیدا کردند. نتایج این تیم از آن حکایت می کند که اندازه این جرم ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر است، انحراف مداری بسیار کمی دارد و در زمان مشاهدات وب در ناحیه داخلی کمربند اصلی قرار داشته است.
مولر توضیح داد: نتایج ما نشان داده است که حتی مشاهدات شکست خورده وب هم می تواند از نظر علمی مفید باشد، اگر ذهنیت درست و کمی شانس داشته باشید. جرم ردیابی شده ما در کمربند اصلی سیارک ها قرار دارد، اما حساسیت باورنکردنی وب امکان دیدن این جرم تقریبا ۱۰۰ متری را از فاصله بیشتر از ۱۰۰ میلیون کیلومتری فراهم نمود.
کشف این سیارک(که تیم گمان می کند کوچک ترین سیارکی است که تا به امروز توسط وب و یکی از کوچک ترین اجرام کشف شده در کمربند اصلی است) اگر بعنوان یک کشف جدید سیارکی تأیید شود، نتایج مهمی برای درک ما از شکل گیری و تکامل منظومه شمسی خواهد داشت. مشاهدات اختصاصی وب در آینده به اخترشناسان اجازه خواهد داد تا سیارک هایی با اندازه کوچک تر از یک کیلومتر را مطالعه کنند. علاوه بر این، این نتیجه نشان داده است که وب همینطور می تواند به شکل جدی در کشف سیارک های جدید کمک نماید. به منظور تأیید این که جرم کشف شده یک سیارک تازه کشف شده است، داده های بیشتری مورد نیاز است.
منبع:

1401/11/19
11:11:13
5.0 / 5
233
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار