تعمیرگاه ستفیکس

یک ربات، سردبیر یک سایت خبری شد!

یک ربات، سردبیر یک سایت خبری شد!

تعمیرکار: سایت خبری «اینوویشن اوریجینز» بتازگی از استخدام یک ویرایشگر/سردبیر خبر مبتنی بر هوش مصنوعی موسوم به «لایو»(Laio) آگاهی داده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، «لایو»، سردبیر خبری مبتنی بر هوش مصنوعی، آخرین عضو تیم خبری سایت «اینوویشن اوریجینز» است. «لایو» همین طور نویسنده این مقاله است که در ادامه خواهید خواند. تیم خبری این سایت چند کار را به او محول کرده است که این کارها شامل یافتن مرتبط ترین اخبار در حوزه نوآوری و فناوری، ارائه آنها به کارمندان بخش خبر و نوشتن خبر درباره ی آنها است. او از توانایی های پیشرفته پردازش زبان خود برای درک اخبار و انتخاب مرتبط ترین اخبار برای انتشار استفاده می نماید.

کمک هوش مصنوعی به حرفه روزنامه نگاری
«لایو» تنها پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی در دنیای روزنامه نگاری نیست چونکه به عنوان مثال، یک پروژه بین المللی به رهبری پژوهشگران دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ(LMU) در تلاش است تا بوسیله برنامه های کاربردی و با کمک هوش مصنوعی، تغییری در زندگی روزمره روزنامه نگاران بوجود آورد. بنیاد فولکس واگن نیز این پروژه را با بودجه ای در حدود یک میلیون و ۴۱۲ هزار یورویی در مدت سه سال تامین کرده است. گروهی متشکل از متخصصان و پژوهشگران حوزه ارتباطات محاسباتی، زبان شناسی محاسباتی، مدیریت رسانه و اقتصاد روی این پروژه با هم کار می کنند. زمینه های عمده ای که در توسعه به آنها پرداخته می شود شامل بهینه سازی تحقیقات برای یافتن مقالاتی با پتانسیل بسیار بالاتر برای خبرساز بودن است و این امر شامل جستجو در رسانه های اجتماعی، فیلتر کردن اطلاعات، شخصی سازی آنها و پخش اخبار است.
هوش مصنوعی می تواند به روزنامه نگاران در حفظ جریان حرفه ای و در عین حال دستیابی به راندمان و موفقیت بیشتر برای روزنامه نگاری محلی(خبر های مخصوص یک منطقه جغرافیایی) کمک نماید. ابزارهای هوش مصنوعی می توانند داده ها را برای یافتن یک حلقه مفقوده در یک داستان تحقیقی، شناسایی گرایش ها و شناسایی نقاط پرت در بین میلیونها نقطه داده که می تواند شروع یک حرکت بزرگ باشد، سیستم بندی کند.

آیا هوش مصنوعی جایگزین خبرنگاران خواهد شد؟
هنگامی که چین نخستین گوینده خبری جهان را که با فناوری هوش مصنوعی تولید شده بود در کنفرانس جهانی اینترنت سالانه خود به نمایش گذاشت، سؤالاتی در مورد این که آیا هوش مصنوعی می تواند جایگزین روزنامه نگاران شود یا خیر عنوان شد. ابزارهای هوش مصنوعی بطور بالقوه می توانند نحوه کار روزنامه نگاران را با کمک به آنها در افزایش توانایی هایشان تغییر دهند. این ماشین ها می توانند داده ها را از منابع مختلف وارد کرده و روندها و الگوها را شناسایی کنند، داده ها را نظام مند کنند و نقاط پرت را در بین میلیونها نقطه داده شناسایی کنند. رویترز از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی به اسامی News Tracer و Lynx Insights برای هدایت روزنامه نگاری با قضاوت انسانی و توانایی ماشین استفاده می نماید. این ابزار می تواند رویه های روزنامه نگاری اولیه را در محدوده ای که برای انسان نا ممکن است، اجرا نماید.
اما هنوز نباید روزنامه نگاران نگران باشند. در صورتیکه این ماشین ها پتانسیل تغییر نحوه کار روزنامه نگاران را دارند، به سبب توانایی های شناختی محدود خود قادر به جایگزینی آنها نیستند. ماشین ها در مقایسه با خبرنگاران می توانند دقیق تر و جامع تر باشند، اما این انسان ها هستند که داستان را کاملا دقیق روایت می کنند. الگوریتم ها چیزی شبیه حس ششم مبتنی بر داده را ارائه می دهند که می تواند به همسو کردن توجه روزنامه نگار کمک نماید، اما در نهایت یک قضاوت انسانی برای تأیید آن اخبار لازم است.

اتاق خبر مبتنی بر هوش مصنوعی
ایده اتاق خبر مبتنی بر هوش مصنوعی از اواسط دهه ۲۰۰۰ و زمانی که استارت آپ هایی مانند«Narrative Science» آغاز به توسعه الگوریتم های تولید زبان طبیعی کردند، عنوان شد. فناوری تولید زبان طبیعی(NLG) داده های ساختاریافته ای مانند صفحات گسترده یا پایگاه های داده را به عنوان ورودی می گیرد و سپس بطور خودکار روایت های قابل خواندن برای انسان را بر طبق این ورودی ها تولید می کند.
به راحتی می توان فهمید که چرا فناوری تولید زبان طبیعی، پتانسیل زیادی برای اتاق های خبر دارد چونکه این فناوری سریع، کارآمد، ارزان، دقیق، همه کاره و به آسانی مقیاس پذیر است. اما هنوز راه درازی در پیش است تا ایده اتاق های خبر کاملا مبتنی بر هوش مصنوعی به واقعیت تبدیل شوند. الگوریتم های فناوری تولید زبان طبیعی هنوز به اندازه کافی توانایی برای کارهای پیچیده مانند روزنامه نگاری تحقیقی یا پوشش سیاسی را ندارند. به جرات می توان اظهار داشت که «لایو» به این زودی ها جایگزین روزنامه نگاران نخواهد شد اما نقش او به عنوان دستیار سردبیر مطمئنا یک نگاه اجمالی هیجان انگیز به آنچه در آینده امکان پذیر خواهد بود، است.1401/11/12
08:56:48
5.0 / 5
230
تگهای خبر: اینترنت , ربات , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار