تعمیرگاه ستفیکس
همزمان با گرمایش زمین

انگل ها درحال نابودی هستند

انگل ها درحال نابودی هستند

تعمیرکار: بزرگترین مطالعه انگلی که تا حالا انجام شده نشان داده است که آنها درحال مرگ هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بنا بر پژوهش های جدید در دانشگاه واشنگتن، طی ۱۴۰ سال گذشته بین سالهای ۱۸۸۰ تا ۲۰۱۹، عوامل مختلف انسانی اکوسیستم زمین و زیستگاه ما را در سرتاسر دنیا با تغییرات قابل توجهی مواجه کرده است.
حالا بر مبنای بزرگترین و طولانی ترین مجموعه داده موجود در مورد شیوع انگل های حیوانی، انگل ها امکان دارد به صورت ویژه در مقابل تغییرات آب و هوایی صدمه پذیر باشند.
چلسی وود، استادیار علوم آبزیان و شیلات دانشگاه واشنگتن می گوید: مردم عموماً فکر می کنند که تغییرات آب و هوایی باعث رشد انگل ها می شود و با گرم شدن روز افزون زمین شاهد افزایش شیوع انگل ها هم خواهیم بود. برای بعضی از گونه های انگل، این امکان دارد درست باشد، اما انگل ها به میزبان ها وابسته هستند و این سبب می شود که آنها در دنیای درحال تغییری که سرنوشت میزبان ها درحال تغییر است، صدمه پذیر باشند.
همانطور که در این پژوهش گفته شده است، تحلیل و بررسی نمونه های ماهی های تاریخی نشان داد که انگل هایی که در طول عمرشان به سه یا چند گونه میزبان وابسته هستند که شامل بیشتر از نیمی از گونه های انگل یافت شده در این مطالعه می شود، به صورت متوسط ۱۱ درصد کاهش فراوانی در هر دهه را نشان می دهند. مشاهده شد که ۹ گونه از ۱۰ گونه انگل که تا سال ۱۹۸۰ کاملاً ناپدید شده بودند، به سه میزبان یا بیشتر نیاز داشتند.
وود اظهار داشت: نتایج ما نشان داده است که انگل های دارای یک یا دو گونه میزبان تقریبا ثابت ماندند، اما انگل هایی با سه میزبان یا بیشتر از بین رفتند. میزان این کاهش به قدری شدید بوده است که اگر در انواع گونه هایی که مردم به آنها اهمیت می دهند، مانند پستانداران یا پرندگان رخ دهد، اقدامات حفاظتی شروع می شود.
روشی جدید برای احیای اطلاعات
پژوهش حاضر یکی از نخستین پژوهش هایی است که از تکنیک جدیدی برای بازیابی جزئیات جمعیت های تاریخی انگل ها بهره برده است. از روش تاکسیدرمی که فقط انگل های روی پوست، پر یا خز را حفظ می نماید، برای حفظ پستانداران و پرندگان استفاده می شود. با این وجود، نمونه هایی از ماهی ها، خزندگان و دوزیستان در مایعی نگه داشته می شوند که آن هم انگل های موجود در هنگام مرگ حیوان را حفظ می نماید.
این مطالعه بر روی هشت گونه ماهی متمرکز شد که اغلب در مجموعه های پنهان موزه های تاریخ طبیعی یافت می شوند. اغلب آنها از مجموعه ماهی موزه تاریخ طبیعی و فرهنگ بورک(Burke) بودند. پیش از بازگرداندن نمونه های ماهی نگهداری شده به موزه ها، نویسندگان به دقت هر کدام را برش دادند و انگل هایی را که در آن یافتند، شناسایی و شمارش کردند.
وود اظهار داشت: این کار زمان زیادی برده است. من دوست دارم این ماهی ها را در مخلوط کن بریزم و از یک تکنیک ژنومی برای تشخیص دی ان ای انگل هایشان استفاده کنم، اما متاسفانه ماهی ها با مایعی که دی ان ای را متلاشی می کند، نگهداری شده اند. ازاین رو کاری که ما انجام دادیم، فقط یک انگل شناسی معمولی بود.
این پژوهش در مجله PLOS انتشار یافته است.
منبع:

1401/10/23
14:31:50
5.0 / 5
235
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار