تعمیرگاه ستفیکس
بر مبنای دریافت اطلاعات ماهواره ای؛

۱۷۴ هزار هكتار از زمینهای خوزستان زیر آب است

۱۷۴ هزار هكتار از زمینهای خوزستان زیر آب است

به گزارش تعمیركار مدیر پروژه های سنجش از دور پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: بر اساس اطلاعات دریافتی از رادارهای ماهواره ای، تا روز گذشته ۱۷۴ هزار هكتار از زمین های خوزستان همچنان در زیر آب قرار دارد.به گزارش تعمیركار به نقل از مهر، داود عاشورلو امروز در نشست خبری در پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به آخرین اطلاعات دریافتی از ماهواره های سنجش از دور از وضعیت وقوع سیل در كشور اظهار داشت: از اطلاعات و داده های رادار و ماهواره های اپتیكی برای پایش وضعیت مناطق گلستان، خوزستان و لرستان در زمینه وقوع سیل استفاده كردیم و تجربه موفقی در زمینه پایش این مناطق داشتیم.
وی با اشاره به اینكه در سیل استان گلستان از داده های آژانس فضایی اروپا استفاده شد، تصریح كرد: بر اساس این اطلاعات توانستیم داده هایی به سازمان مدیریت بحران در خصوص اینكه چه تعداد روستا و چند كیلومتر از جاده ها زیر آب رفته اند و هم روند توسعه سیل از آق قلا به سمت گمیشان چگونه بوده است، عرضه دهیم.
عاشورلو با اشاره به اینكه در زمان سیل گلستان موفق به تشخیص ایجاد دریاچه ای در بالادست گمیشان شدیم، افزود: این مورد سبب شد تا حدی جلوی ایجاد دریاچه های جدید در این بخش گرفته شود.
وی با اشاره به خطر ذوب برف در ارتفاعات گلستان افزود: بر اساس اطلاعات راداری كه به صورت شبانه روزی در حال انجام می باشد، میزان شدت بارش برف و باران در ارتفاعات این استان را به ستاد مدیریت بحران و هواشناسی گزارش كردیم.
عاشورلو اظهار داشت: از این تجربه موفق الان در استان خوزستان هم استفاده می شود و با استفاده از داده های راداری و اپتیك، موقعیت و پهنه سیل و راه ها را به صورت كاغذی و هم رقومی به مدیران بحران عرضه كرده ایم تا نواحی بحران را شناسایی و ارزیابی كنند.
وی اضافه كرد: آخرین برآوردها از وضعیت وقوع سیل در استان خوزستان از آن حكایت می كند كه ۱۷۴ هزار هكتار از زمین های این استان در زیر آب است. این در شرایطی است كه ۳ روز گذشته این رقم حدود ۱۳۴ هزار هكتار برآورد شده بود. البته بررسی ها نشان داده است كه این رقم نسبت به روز گذشته تغییر خاصی نداشته است.
عاشورلو تصریح كرد: در زمینه رصد سیل در پلدختر هم از داده های راداری بهره برده ایم و نواحی جاده ها، مناطق سیل زده و نام روستاهایی را كه گرفتار سیل زدگی شده اند را به مدیریت بحران اعلام كردیم.
وی اظهار داشت: داده های ماهواره ای برای پیش بینی وضعیت بحران نبوده بلكه به منظور پایش و رصد وضعیت و گزارشگیری از رخدادهای مربوطه به كار گرفته می شود.

1398/01/20
15:12:35
5.0 / 5
4460
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار