تعمیرگاه ستفیکس

آب موجود در ماه از کجا آمده است؟

آب موجود در ماه از کجا آمده است؟

تعمیرکار: پژوهشگران چینی در مطالعات اخیرشان به بررسی چگونگی شکل گیری آب در ماه پرداخته اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، حداقل از زمان نخستین ماموریت های سرنشین دار به ماه در دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۷۰، باور عمومی این بود که ماه خشک است. سپس، حدود دو سال پیش، چندین ماموریت ارسال شده به ماه نشان داد که این امر کاملا درست نیست و تعدادی از نمونه های جمع آوری شده از خاک ماه حاوی مقادیر اندکی مولکول آب است.
اما آب ماه از کجا آمده است؟ پاسخ به این پرسش می تواند به پژوهشگران در درک تاریخچه و تکامل ماه کمک نماید. درک این مساله همین طور به مهندسان این امکان را می دهد تا از این منبع در هنگام ساخت یک پایگاه پایدار در ماه بهره گیرند.
برمبنای مطالعه ای که بتازگی در مجله "Nature Communication" انتشار یافته است، دانشمندان چینی کشف کردند که مواد معدنی موجود در خاک ماه ممکنست این ماده حیاتی لازم برای حیات را بوسیله باد خورشیدی که سطح ماه را با یون های هیدروژن بمباران می کند، به دست آورده باشد.
در مطالعه قبلی که در ماه ژوئن انتشار یافت، دانشمندان چینی به این نتیجه رسیدند که بیشتر آب یافت شده در ماه ممکنست از بخش درونی آن نشات گرفته باشد. نتایج آن مطالعه مانند مطالعه جدید بر روی نمونه های جمع آوری شده از ماه حاصل از ماموریت چانگ ای ۵ چین در سال ۲۰۲۰ انجام شده است.
چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ نیز کاوشگر چانگ ای-۵ خودرا به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این کاوشگر را با این هدف پرتاب کرد که نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد و سپس در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. این کاوشگر در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عمدتاً سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود. چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین ماموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به ماموریت "لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
مطالعه انجام شده در ماه ژوئن نشان داد که خاک ماه حدود ۳۰ قسمت/ بخش در میلیون آب به شکل هیدروکسیل دارد. هیدروکسیل یک مولکولی شیمیایی نزدیک آب است که از یک اکسیژن و یک اتم هیدروژن تولید شده است. با این وجود، مواد معدنی ماه ممکنست حاوی محتوای آب در حدود ۱۷۹ بخش در میلیون باشند. یک بخش در میلیون آب به ازای هر متریک تن خاک، حدود ۱ گرم آب تولید می کند.
نتایج آخرین مطالعه نیز اساسا تخمین های تحقیقات قبلی و این که آن مواد معدنی قمری می توانند حاوی آب بیشتری باشند را تایید می کند. علاوه بر این، نتایج مطالعه جدید باد خورشیدی را به عنوان یک مکانیسم کلیدی برای وجود آب در سطح ماه شناسایی کرده است.
نتایج این مطالعه نشان داد که باد خورشیدی حداقل ۱۷۰ بخش در میلیون از محتوای آب را در نمونه های قمری جمع آوری شده توسط ماموریت چانگ ای ۵ به وجود آورده است. مواد معدنی مانند پیروکسن، پلاژیوکلاز و الیوین احتمالاً منابع اصلی آب حاصل از باد خورشیدی هستند.
دانشمندان هنوز درحال بحث هستند که دقیقا چه مقدار آب در ماه وجود دارد. آنها سه منبع برای آن پیشنهاد می کنند: ۱- اینکه آب در درون ماه و زمانی که پر از کارهای آتشفشانی بود، به وجود آمده است. ۲- اینکه از باد خورشیدی آمده است. ۳- این که توسط دنباله دارها و شهاب سنگ هایی که به سطح ماه برخورد کرده اند، تولید شده است.
بگفته موسسه زمین شناسی و ژئوفیزیک آکادمی علوم چین، نمونه های ماه جمع آوری شده در طول ماموریت چانگ ای ۵ ممکنست کلید پاسخ به این سؤالات را داشته باشند، برای اینکه آنها بسیار جوان تر از نمونه هایی هستند که توسط ماموریت های ماه ایالات متحده و شوروی جمع آوری شده اند و این مساله این نمونه ها را برای مطالعه آب در ماه ایده آل می سازد.
منبع:

1401/06/23
10:49:00
5.0 / 5
128
تگهای خبر: مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار