تعمیرگاه ستفیکس

راهی نوین برای حفاظت از مغز در مقابل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

راهی نوین برای حفاظت از مغز در مقابل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

به گزارش تعمیرکار، پژوهشگران مرکز پزشکی سیدرز-ساینای آمریکا در مطالعه اخیرشان اعلام نموده اند، سلول های بنیادی درمانی، راهی جدید برای محافظت طولانی مدت از مغز در مقابل اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را فراهم می کنند.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، پژوهشگران آمریکایی می گویند یک روش درمانی جدید با استفاده از سلول های بنیادی به آنها اجازه می دهد تا از بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (Amyotrophic lateral sclerosis) یا بیماری "لو گهریگ" (Lou Gehrig's Disease) محافظت کنند و به پیشگیری از زوال عضلانی که معمولاً در نتیجه اختلال عصبی کشنده رخ می دهد، کمک کنند.

پژوهشگران با موفقیت، عملیات مهندسی و جاسازی پروتئین های محافظ از راه سد خونی مغزی بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را انجام داده اند و با هیچ عارضه جانبی منفی مواجه نشدند. با این روش درمانی میتوان امیدوار بود که با درمان های مشابه، بتوان اثرات تخریبی بیماری هایی همچون فلج اندام، از دست دادن توانایی حرکت، صحبت کردن یا تنفس را تا حد زیادی کم کرد.

این درمان تحقیقاتی، بقای نورون های حرکتی را که معمولا در نخاع بیماران مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک تخریب می شوند، بالا می برد. پژوهشگران تاکید نمودند که هیچ یک از ۱۸ نفری که تحت ژن درمانی سلول های بنیادی قرار گرفتند، بعد از پیوند هیچ گونه عوارض جانبی جدی را گزارش نکردند.

"کلیو سندسن" (Clive Svendsen) نویسنده مقاله اظهار داشت: استفاده از سلول های بنیادی یک راه قدرتمند برای رساندن پروتئین های مهم به مغز یا نخاع است که در غیر این صورت نمی توانند از سد خونی مغزی عبور کنند.

ایمنی کارآزمایی و فقدان عوارض جانبی در میان بیماران مورد تحسین خیلی از دانشمندان در حوزه درمان اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و جامعه تحقیقاتی عصبی قرار گرفته است.

در بیانیه پژوهشگران این مطالعه آمده است: توانستیم نشان دهیم که محصول سلول های بنیادی مهندسی شده را میتوان به صورت ایمن در نخاع انسان پیوند زد و بعد از یک درمان یکباره، این سلول ها می توانند زنده بمانند و پروتئین مهمی را که برای حفاظت از نورون های حرکتی که در اسکلروز جانبی آمیوتروفیک از بین میرود برای بیشتر از سه سال تولید کنند.1401/06/17
23:27:39
5.0 / 5
287
تگهای خبر: مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار