تعمیرگاه ستفیکس

به موسیقی منحصربه فرد تصاویر جیمز وب گوش دهید

به موسیقی منحصربه فرد تصاویر جیمز وب گوش دهید

تعمیرکار: تصاویر منحصر به فرد تلسکوپ فضایی جیمز وب به موسیقی تبدیل گشته اند تا علاقه مندان به فضا که دارای اختلالات بینایی هستند زیبایی های جهان را طور دیگری تجربه کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تصاویر مسحور کننده سحابی های دور که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا ثبت و در ماه ژوئیه منتشر شدند، جهان را محو تماشای خود کردند و الان این تصاویر بوسیله روشی به نام صوتی سازی(sonification) به موسیقی تبدیل گشته اند.
سه مورد از نخستین تصاویر انتشار یافته تلسکوپ فضایی جیمز وب حالا بصورت صوتی سازی شده در دسترس عموم قرار گرفته است. یکی از این تصاویر "صخره های کیهانی سحابی کارینا" را نشان میدهد و دیگری تصویری از سحابی حلقه جنوبی است که هر دو قسمتی از نخستین داده های انتشار یافته وب در تاریخ ۱۳ ژوئیه بودند. سومین تصویر داده های سیاره فراخورشیدی "WASP-۹۶ b" را نمایش می دهد.
هر یک از این قطعات موسیقی، منحصر به فرد و متفاوت از دیگری است. دیواره غبارآلود قرمز در سحابی کارینا یک صدای کیهانی نسبتاً لذت بخش ایجاد می کند، در صورتیکه تجربه شنیداری سحابی حلقه جنوبی بیشتر شبیه به فیلم های ترسناک است.
در پروسه صوتی سازی داده ها برمبنای پارامترهای از پیش تعریف شده به اصوات تبدیل می شوند. به عنوان مثال، هر ستاره در دو سحابی برمبنای اندازه، روشنایی و سن خود، صدای مجزایی تولید می کند.
گروهی از دانشمندان و نوازندگان، با حمایت یکی از اعضای جامعه کم بینایان، بر صوتی سازی این تصاویر کار کردند تا امکان تشخیص خاصیت های کلیدی هر تصویر را برای شنوندگان فراهم آورند.


1401/06/11
12:09:40
5.0 / 5
379
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار