تعمیرگاه ستفیکس

موشک آرتمیس 1 باردیگر از سکوی پرتاب پایین آمد

موشک آرتمیس 1 باردیگر از سکوی پرتاب پایین آمد

موشک SLS ناسا که وظیفه ارسال مأموریت ˮآرتمیس ۱ˮ را به ماه بر عهده دارد، بار دیگر بعد از انجام آزمایشات از سکوی پرتاب به ساختمان مونتاژ بازگردانده شد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ماموریت "آرتمیس ۱" شامل موشک SLS که در بالای آن یک کپسول حمل سرنشین "اوریون" قرار گرفته است، از سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضایی "کندی" ناسا(KSC) در فلوریدا پایین آورده شد.
حدود ۱۰ ساعت طول کشید تا این موشک و کپسول به ساختمان مونتاژ(VAB) برسند. این مسیر ۶.۴ کیلومتری از سکوی پرتاب تا ساختمان مونتاژ بوسیله ی یک وسیله نقلیه غول پیکر با سرعتی خیلی کم به علت حساسیت محموله منتقل شد.
"آرتمیس ۱" اخیراً "تمرین لباس خیس" خویش را به پایان رسانده است که به یک مجموعه آزمایشات و شبیه سازی های حیاتی جهت کمک به تعیین آمادگی موشک طراحی شده است. این موفقیت در تمرین لباس خیس به سختی به دست آمد، چون که تیم عملیات، برای نخستین بار در اوایل ماه آوریل کوشش کرد تا آنرا به پایان برساند، اما چندین مشکل فنی مانع شد. سپس اعضای تیم در تاریخ ۲۵ آوریل، موشک را برای تعمیر به ساختمان مونتاژ برگرداندند، سپس آنرا برای تلاش دیگری در اوایل ماه جاری باردیگر به سکوی پرتاب منتقل کردند.
در نهایت، آخرین تلاش هم کاملاً بدون مشکل پیش نرفت و یک نشت هیدروژن طی عملیات سوخت رسانی مشاهده شد، اما مقامات ناسا آنرا به اندازه کافی خطرآفرین ارزیابی نکردند تا آزمایش را متوقف کنند و بدین ترتیب "آرتمیس ۱" مهر تایید گرفت.
مأموریت "آرتمیس ۱" کپسول "اوریون" را بدون سرنشین به سفری تقریباً یک ماهه به مدار ماه خواهد برد. تیم مأموریت ظاهراً به اواخر ماه آگوست یا اوایل ماه سپتامبر برای این پرواز چشم دوخته است، اما تا وقتی که موشک SLS و کپسول "اوریون" به صورت کامل در ساختمان مونتاژ بررسی نشوند، تاریخ رسمی برای پرتاب تعیین نخواهد شد.
همانطور که از نام این مأموریت پیداست، "آرتمیس ۱" نخستین مأموریت برنامه "آرتمیس" ناسا است که هدف از آن، ایجاد حضور پایدار انسان در ماه و اطراف آن تا آخر دهه ۲۰۲۰ است. اگر همه چیز با "آرتمیس ۱" خوب پیش برود، مأموریت "آرتمیس ۲" در سال ۲۰۲۴ یک کپسول "اوریون" را این دفعه با سرنشین به مدار ماه خواهد فرستاد و مأموریت "آرتمیس ۳" حدود ۲ سال بعد، فضانوردان را در نزدیکی قطب جنوب ماه پیاده خواهد نمود.
منبع:

1401/04/12
17:11:39
5.0 / 5
390
تگهای خبر: تعمیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار