تعمیرگاه ستفیکس

کشف راهی برای خلاصی از شر آکنه ها

کشف راهی برای خلاصی از شر آکنه ها

تعمیرکار: تعدادی از محققان بتازگی روشی را برای خلاص شدن از شر آکنه ها و جلوگیری از جوش هایی که ممکنست بعدها ایجاد شود، ابداع نموده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، ممکنست فکر کنید جوش ها در گذشته باقی مانده اند و در خاطرات دبیرستان شما دفن شده اند اما واقعیت تاسف بار این است که آکنه بزرگسالان هنوز یک مسئله است. خوشبختانه، خبرهای خوبی وجود دارد. یک گروه بین المللی از پژوهشگران روشی را برای خلاص شدن از شر آکنه و جلوگیری از جوش هایی که ممکنست در آیند ظاهر شوند، به وجود آورده اند.
عوامل زیادی وجود دارد که می تواند موجب ایجاد آکنه شود و درمان آنرا سخت کند. یکی از رویکردها، مقابله با گونه باکتریاییCutibacterium acne (C. acnes) است که در افراد دارای آکنه و بدون آکنه به مقدار زیاد روی پوست یافت می شود. تفاوت اصلی بین افرادی که چهره شفافی دارند و افرادی که گرفتار آکنه هستند، تعادل میکروبیوم پوست است. به عبارت دیگر، کسانی که مرتبا با آکنه سروکار دارند، دارای تعداد غیرطبیعی گونه های خاصی از C. acnes هستند که این امر تعادل میکروبیوم را از بین می برد.
یکی از روش های امتحان شده و شکست خورده استفاده از آنتی بیوتیک است. در صورتیکه آنتی بیوتیک ها از شر C. acnes خلاص می شوند اما نمی توانند بین سایر باکتری های پوست تمایز قائل شوند. از بین بردن باکتری های مفید می تواند به عدم تعادل بیشتر در میکروبیوم پوست منجر شود.
در این مطالعه برای جلوگیری از برهم زدن تعادل میکروبیوم، پژوهشگران از ویروس هایی به نام باکتریوفاژ استفاده کردند. این ویروس ها باکتری ها را آلوده می کنند و با برخی تغییرات می توانند به تنظیم تعداد آنها کمک کنند.
باکتریوفاژها(باکتری خوارها) یا به اختصار فاژها، ویروس هایی هستند که به باکتری ها حمله می کنند و آنها را از بین می برند. این ویروس ها برای باکتری ها اختصاصی هستند و نمی توانند به یوکاریوت ها حمله کنند.
"مارک گوئل"(Marc Güell) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما در مطالعه خود نشان دادیم که بوسیله باکتریوفاژ درمانی می توان ترکیب سویه های C. acnes را در طول زمان تعدیل کرد. ما می توانیم سویه های در رابطه با آکنه را بدون تاثیر بر روی گونه هایی که خاصیت های مفید دارند کاهش دهیم.
در ادامه پژوهشگران تعدادی باکتریوفاژ از پوست برداشتند و دی. ان. ای آنها را دستکاری ژنتیکی کردند. انجام این کار به باکتریوفاژ اجازه می دهد تا مواد ژنتیکی خودرا در مقابل ژن های دیگر تشخیص دهد. ما با بهره گیری از باکتریوفاژهای خاص به سویه های بیماری زا که این استراتژی دفاعی را ندارند، حمله می نماییم.
"ناستازیا نادلدر"(Nastassia Knödlseder) از دیگر پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: سویه های مفید دارای این سیستم دفاعی در مقابل باکتریوفاژها هستند، بدین سبب در مقابل عفونت محافظت می شوند.
گوئل می گوید این کار می تواند به آنها کمک نماید تا میکروبیوم را بطور مؤثرتری هم برای حذف سویه های ناخواسته و هم برای تسهیل معرفی درمان های جدید تعدیل کنند.
یافته های این مطالعه در مجله "PLOS Pathogens" انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/06
12:29:31
5.0 / 5
227
تگهای خبر: تشخیص , تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار