تعمیرگاه ستفیکس

کروموزوم جنسی اضافی چه خطراتی برای مردان دارد؟

کروموزوم جنسی اضافی چه خطراتی برای مردان دارد؟

به گزارش تعمیرکار محققان دانشگاه کمبریج و دانشگاه اکستر انگلیس در مطالعه اخیرشان اعلام کردند، از هر ۵۰۰ مرد یک نفر حامل یک کروموزوم جنسی اضافی است که این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به چندین بیماری رایج قرار می دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، کروموزوم های جنسی، جنسیت بیولوژیکی ما را تعیین می کنند. مردان به صورت کلی دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند، در حالیکه زنان دارای دو کروموزوم X هستند. با این وجود، بعضی از مردان همینطور یک کروموزوم X یا Y اضافی بدین شکل "XXY یا XYY" دارند. البه باید ذکر کرد این امر بدون آزمایش ژنتیکی امکان دارد سریع آشکار نشود. مردانی که کروموزوم X اضافی دارند، گاهی اوقات در طول تحقیقات در مورد تاخیر در بلوغ و ناباروری شناسایی می شوند، اما بیشتر آنها از وضعیت خود بی خبر هستند. مردانی که کروموزوم Y اضافی دارند هم در کودکی و بزرگسالی قد بلندتری دارند اما در غیر این صورت هیچ خصوصیت فیزیکی مشخصی ندارند.
حال نتایج یک تحقیق جدید که توسط محققان دانشگاه های کمبریج و اکستر انجام شده، نشان داده است که از هر ۵۰۰ مرد، حدود یک نفر امکان دارد حامل کروموزوم X یا Y اضافی باشد که بیشتر آنها آگاه نیستند اما باید گفت این امر آنها را در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲، آترواسکلروزیس و ترومبوز/لخته خون قرار می دهد.
تَصَلُّبِ شَرایین یا سختاک سرخرگ ها و یا آترواسکلروزیس(Atherosclerosis)، نام یک بیماری در رگها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می گردد.
در این مطالعه محققان داده های ژنتیکی بیشتر از ۲۰۰ هزار مرد بریتانیایی ۴۰ تا ۷۰ ساله را از بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا جمع آوری و تحلیل و بررسی کردند. ۳۵۶ نفر از آنها حامل یک کروموزوم X اضافی یا یک کروموزوم Y اضافی بودند.
تنها تعداد کمی از این مردان در سوابق پزشکی متوجه ناهنجاری کروموزوم جنسی خود شده بودند و کمتر از یک نفر از هر چهار مرد(۲۳درصد) دارایXXY و تنها یک نفر از ۱۴۳ مرد(۰.۷درصد) XYY (۰.۷درصد) به این عارضه مبتلا بودند و این عارضه در آنها تشخیص داده شده بود.
دانشمندان بریتانیایی با ترکیب داده های ژنتیکی با اطلاعات سلامتی حاصل از بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا دریافتند که مردان دارای XXY نسبت به سایر افراد در معرض خطر مبتلا شدن به مشکلات تولید مثلی همچون خطر سه برابری تاخیر در بلوغ و خطر چهار برابری ناباروری قرار دارند. این مردان همینطور از سطح تستوسترون خون پایینی برخوردار بودند اما عملکرد تولید مثل در مردان XYY طبیعی به نظر می رسید.
مردان دارای XXY یا XYY در معرض افزایش ریسک مبتلا شدن به مشکلات سلامتی مختلفی بودند و در معرض خطر ۳ برابری مبتلا شدن به دیابت نوع ۲، خطر شش برابری مبتلا شدن به ترومبوز سیاهرگی، خطر سه برابری آمبولی ریه و خطر چهار برابری مبتلا شدن به بیماری مزمن انسدادی ریه(COPD) قرار داشتند.
با این وجود، معلوم نیست که چرا یک کروموزوم اضافی باید خطر مبتلا شدن مردان به این بیماری ها را افزایش دهد یا این که چرا این خطرات صرف نظر از این که کدام کروموزوم جنسی تکرار شده، بسیار مشابه هستند.
دکتر "یاجی ژائو"(Yajie Zhao) دانشجوی واحد اپیدمیولوژی شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه کمبریج و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: باآنکه تعداد قابل توجهی از مردان حامل یک کروموزوم جنسی اضافی هستند، تعداد کمی از آنها احیانا از این مورد آگاه هستند. این کروموزوم اضافی به این مفهوم است که آنها در معرض خطرات قابل توجه بالاتری از چندین بیماری متابولیک، عروقی و تنفسی مشترک و بیماری هایی که امکان دارد قابل پیشگیری باشند، هستند.
پروفسور "کن اونگ"(Ken Ong) از دیگر محققان این مطالعه از دانشگاه کمبریج هم در اینباره اظهار داشت: آزمایش ژنتیکی می تواند ناهنجاری های کروموزومی را نسبتا راحت تشخیص دهد، ازاین رو وجود XXY و XYY در آزمایش مردانی که به پزشک خود رجوع می کنند احیانا ممکن خواهد بود.1401/03/22
09:55:00
5.0 / 5
274
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار