تعمیرگاه ستفیکس
با همكاری دانشمندان ایرانی محقق می شود

استفاده از امواج صوتی برای چاپ ۳بعدی اشیا

استفاده از امواج صوتی برای چاپ ۳بعدی اشیا

تعمیرکار: پژوهشگران کانادایی با همکاری دکتر ˮمحسن حبیبیˮ و ˮشروین فروغیˮ، دانشمندان ایرانی تلاش می کنند با بهره گیری از امواج فراصوت، نوع جدیدی از چاپ سه بعدی را امکان پذیر کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، چاپ سه بعدی بطور معمول گذاشتن لایه های پلاستیک ذوب شده، فلزی که به شکل پودر در آمده یا استفاده از نور ماوراءبنفش برای سفت شدن رزین ژلاتینی را شامل می شود. یک روش جدید با بهره گیری از امواج صوتی، رویکرد دیگری را در پیش می گیرد.
این فناوری که توسط دانشمندان "دانشگاه کنکوردیا"(Concordia University) در کانادا و با همکاری دکتر "محسن حبیبی"(Mohsen Habibi) و "شروین فروغی"(Shervin Foroughi)، دانشمندان ایرانی ابداع شده است، با نام "چاپ مستقیم صدا"(Direct Sound Printing) شناخته می شود.
در نسخه فعلی این فناوری، از یک مبدل برای ارسال پالس های متمرکز فراصوت از طرفین یک محفظه، به سمت رزین "پلیدیمتیل سیلوکسان"(PDMS) موجود در آن استفاده می شود. انجام دادن این کار به تولید میادین فراصوت می انجامد که موجب می شود حباب های میکروسکوپی با نوسان سریع بطور موقت در نقاط خاصی از رزین تشکیل شوند.
همان طور که حباب ها نوسان می یابند، دمای داخل آنها به حدود ۱۴۷۲۶ هزار درجه سلسیوس افزایش می یابد و فشار درون آنها به بالای ۱۰۰۰ "بار"(Bar) می رسد. بااینکه این افزایش ناگهانی دما و فشار تنها برای یک تریلیونم ثانیه طول می کشد اما موجب می شود که رزین دقیقا در همان محل قرار گرفتن حباب، جامد شود.
فناوری چاپ مستقیم صدا علاوه بر توانایی خود در تولید نمونه های بسیار کوچک و دارای جزئیات، امکان چاپ غیرتهاجمی سازه ها را در ساختارهای دیگری نیز فراهم می آورد. بعنوان مثال، مکانیک هواپیما با استفاده از این فنآوری می تواند بدون باز کردن بدنه هواپیما، قطعات داخلی را با کمک چاپ سه بعدی تعمیر کند. حتی این امکان وجود دارد که ایمپلنت ها را بتوان بدون نیاز به جراحی و بصورت سه بعدی در بدن بیمار چاپ کرد.
علاوه بر رزین پلیدیمتیل سیلوکسان، دانشمندان توانستند با موفقیت از چاپ مستقیم صدا برای چاپ اجسام تولید شده از مواد سرامیکی استفاده کنند. آنها حالا قصد دارند فناوری خودرا روی کامپوزیت های پلیمری-فلزی و سپس فلز خالص آزمایش نمایند.
پروفسور "موتوکوماران پاکریسامی"(Muthukumaran Packirisamy)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: فرکانس های فراصوت هم اکنون در روش هایی مانند "کند و سوز لیزری"(Laser ablation) بافت ها و تومورها استفاده می شوند. ما می خواهیم از آنها برای ابداع چیز جدیدی استفاده نمائیم.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/11
23:08:44
5.0 / 5
282
تگهای خبر: تعمیر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار