تعمیرگاه ستفیکس

تاریخ جدید انجام آزمایش حیاتی موشک مأموریت آرتمیس ۱

تاریخ جدید انجام آزمایش حیاتی موشک مأموریت آرتمیس ۱

تعمیرکار: ناسا تاریخ نوزدهم ژوئن را برای آزمایش حیاتی موشک SLS که مقرر است مأموریت مهم ˮآرتمیس ۱ˮ را به کره ماه برساند، اعلام نمود و اظهار داشت که می خواهد موشک را در تاریخ ششم ژوئن به سکوی پرتاب بازگرداند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا می خواهد در تاریخ ۱۹ ژوئن آزمایش سوختگیری حیاتی موشک "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) را انجام دهد.
موشک SLS نخستین پرتاب عملیاتی خویش را در مأموریت "آرتمیس ۱"(Artemis ۱) انجام خواهد داد تا یک کپسول بدون سرنشین معروف به "اوریون"(Orion) را به سفری به دور ماه بفرستد. اما پیش از این که "آرتمیس ۱" بتواند راه اندازی شود، موشک SLS و کپسول اوریون باید یک مجموعه آزمایش مهم را پشت سر بگذارند که بعنوان "تمرین لباس خیس" شناخته می شود.
مقامات ناسا اعلام نموده اند که قصد دارند در تاریخ ۶ ژوئن، "آرتمیس ۱" را از ساختمان عظیم مونتاژ در مرکز فضایی "کندی" ناسا در فلوریدا باردیگر روی سکوی پرتاب ببرند.
این نخستین کوشش برای انجام این آزمایش نیست. نخستین تلاش ناسا برای اجرای آزمایش تمرین لباس خیس در تاریخ ۱ آوریل و حدود دو هفته بعد از خروج موشک SLS از ساختمان مونتاژ شروع شد که با موفقیت همراه نبود و به تعویق افتاد.
حالا مقامات ناسا اعلام نموده اند که انتظار دارند این آزمایشِ تقریباً ۴۸ ساعته را از تاریخ ۱۹ ژوئن آغاز کنند.
چندین مشکل فنی در هنگام انجام تمرین لباس خیس در ماه گذشته ظاهر شد، همچون گیر کردن دریچه و نشت هیدروژن در یکی از لوله های موشک SLS که آنرا به برج پرتاب متحرک متصل می کند که باعث تعویق آن شد.
تیم عملیات "آرتمیس ۱" تابحال سه بار کوشیده است تا موشک SLS را سوخت رسانی کند، اما در نهایت موفق به تکمیل این آزمایش نشده است و در نهایت موشک و کپسول را برای تعمیر در تاریخ ۲۵ آوریل به ساختمان مونتاژ بازگرداندند.
مقامات ناسا چندین مورد از اصلاحات را در این زمان انجام داده اند. برای مثال، در مورد نشتی آن لوله مشخص شد که برخی پیچ ها و مهره ها به شکل ناخواسته و غیرمنتظره شل شده اند و مهر و موم آنها گرفتار مشکل است.
"جان بِلِوینز" مهندس ارشد برنامه SLS در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در آلاباما توضیح داد: این مهرها با گذشت زمان مستهلک می شوند. ما قبلا آنها را محکم کرده بودیم، اما حالا متوجه شدیم که این مهر و موم ها کهنه شده اند.
وی نسبت به انجام این تعمیرات و اصلاحات ابراز اطمینان کرد و اظهار داشت که اعضای تیم "آرتمیس ۱" اقداماتی را برای پیشگیری از نشتی انجام داده اند.
همینطور یک سوپاپ چک هلیوم و سخت افزار در ارتباط با مرحله بالایی موشک SLS هم که به آن "مرحله پیشران برودتی موقت"(ICPS) می گویند، تعویض شده است. تغییراتی در اتصالات ICPS هم انجام شده است که در قطع سریع سوخت بین موشک و برج پرتاب سیار در حین بلند شدن نقش دارند.
مقامات ناسا همینطور گفته اند که آشکارسازهای نشت اضافی هم به اجزای سیستمی که مسئول مدیریت هیدروژن مایع هستند، اضافه شده است.
در حالیکه موشک SLS در این زمان تحت تعمیر و نگهداری بوده است، سکوی پرتاب این مأموریت معروف به "پد ۳۹B" هم برخی ارتقاهای مورد نیاز را دریافت کرده است.
منبع:

1401/03/08
23:00:14
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار