نخستین دیدار ناسا با یک سیارک فلزی به تعویق افتاد

نخستین دیدار ناسا با یک سیارک فلزی به تعویق افتاد

به گزارش تعمیرکار کاوشگر ˮسایکیˮ(Psyche) ناسا باید دستکم چند هفته دیگر برای پرتاب منتظر بماند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این آژانس در روز سه شنبه(۲۴ مه) اعلام نمود که بروز یک مشکل نرم افزاری در فضاپیمای "سایکی"، پرتاب آنرا حداقل تا ۲۰ سپتامبر(۲۹ شهریور) یعنی تقریباً هفت هفته دیرتر از زمان در نظر گرفته شده قبلی برای پرتاب در تاریخ ۱ اوت، به تعویق انداخته است.
سخنگوی این آژانس فضایی به اسپیس اظهار داشت: بروز یک مشکل سبب شده که نتوان عملکرد طبق برنامه ی نرم افزار کنترل کننده فضاپیما را تایید نمود. این سخنگو بدون اشاره به سبب بروز این مشکل خاص یا نحوه اصلاح آن، اضافه کرد که گروه مسئول در کوشش برای شناسایی و اصلاح مشکل هستند.
برمبنای توئیتی از "لیندی الکینز-تانتون"(Lindy Elkins-Tanton) دانشمند سیاره شناسی و محقق اصلی این ماموریت در دانشگاه ایالتی آریزونا، در روز ۲۳ مه، پنجره های زمانی این پرتاب نیز برای انتشار عمومی آماده نیست. "الکینز تانتون" در پاسخ به سوالی در مورد پنجره زمانی پرتاب اظهار داشت: هنوز عمومی نشده است، ما درحال کار بر روی آن هستیم. بااینکه او اشاره کرد که این تاخیر بر تاریخ به مقصد رسیدن فضاپیما تأثیری نخواهد داشت.
"سایکی" مقرر است ۹ ماه بعد از پرتاب، از کنار مریخ بگذرد تا سرعت خودرا افزایش دهد و در سال ۲۰۲۶ به سیارک مورد نظر خود، که آن هم "سایکی" نامیده می شود، برسد. این نخستین ماموریت ناسا به یک سیارک فلزی خواهد بود.
کاوشگر "سایکی" بتازگی مجموعه ای از فرآیندها را در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) گذرانده و با قرار گرفتن در معرض خلاء، شرایط الکتریکی و مغناطیسی و تشعشعات، تاییدیه سلامت دریافت کرده است.
"رندی لیندمان"(Randy Lindemann)، مهندس آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که بر آزمایش دینامیک این کاوشگر نظارت داشته است در اطلاعیه ای در ماه آوریل اظهار داشت: آزمایش ها نشان میدهد که فضاپیما شرایط مناسب برای پرواز ایمن را دارد.
ناسا، "سایکی" را در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ همراه با ماموریتی به نام "لوسی"(lucy) برگزید. "لوسی" در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شد و مقرر است از تروجان سیاره ی مشتری بازدید کند. هر دو ماموریت، ماموریت های علمی سیاره ای در دسته ی "برنامه دیسکاوری"(Discovery) هستند. برنامه دیسکاوری ناسا نام مجموعه ای از برنامه های کم هزینه است که تمرکز اصلی آن بر روی ماموریت های علمی و فضایی ایالات متحده آمریکا در امتداد کاوش منظومه شمسی است.
در ابتدا قرار بود "سایکی" در سال ۲۰۲۳ به فضا پرتاب شود و در سال ۲۰۳۰ به سیارک همنام خود برسد، اما ناسا بعداً تصمیم گرفت این پرتاب را یک سال جلو بیاندازد.
"سایکی" وظیفه بررسی این سیارک را حداقل به مدت ۲۱ ماه دارد تا درباره این که چگونه سیارک های فلزی کمیاب ممکنست در شکل گیری سیاره ها نقش داشته باشند، اطلاعات بیشتری کسب کند.1401/03/07
07:46:24
5.0 / 5
238
تگهای خبر: مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار