تعمیرگاه ستفیکس

باکتری هایی که از متان برق تولید می کنند

باکتری هایی که از متان برق تولید می کنند

تعمیرکار: پژوهشگران هلندی در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان باکتری ها را تشویق کرد تا از متان برق تولید کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، تولید نیرو هنگام تصفیه محیط از گازهای گلخانه ای ممکنست با بهره گیری از باکتری ها قابل دستیابی باشد. میکروبیولوژیست های "دانشگاه رادبود" (Radboud University) هلند در یک پژوهش جدید نشان داده اند که می توان باکتری های مصرف کننده متان را در آزمایشگاه، به تولید انرژی تشویق کرد.
این باکتری موسوم به "کاندیداتوس متانوپردنز"(Candidatus Methanoperedens)، از متان برای رشد کردن استفاده می نماید و بطور طبیعی در آب های شیرین مانند دریاچه ها وجود دارد. در هلند، باکتری ها بیشتر در مکان هایی رشد می کنند که سطح و آب های زیرزمینی آنها آلوده به نیتروژن هستند برای اینکه برای تجزیه متان، به نیترات نیاز دارند.
پژوهشگران در ابتدا می خواستند در مورد فرآیندهای تبدیل شدن که در میکروارگانیسم رخ می دهند، بیشتر بدانند. همچنین، آنها کنجکاو بودند که آیا می توان از آن میکروارگانیسم برای تولید برق بهره برد یا خیر.
"کورنلیا ولته"(Cornelia Welte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این امر می تواند برای بخش انرژی بسیار سودمند باشد. در تاسیسات بیوگاز فعلی، متان توسط میکروارگانیسم ها تولید و سوزانده می شود تا توربین را به حرکت درآورد و در نتیجه، نیرو تولید نماید. کمتر از نیمی از بیوگاز به نیرو تبدیل می شود و این حداکثر ظرفیت قابل دستیابی است. ما می خواهیم ارزیابی نماییم که آیا می توان با بهره گیری از میکروارگانیسم ها بهتر عمل کرد یا خیر.

یک باتری جدید
سایر میکروبیولوژیست ها نیز پیش تر نشان داده اند که می توان با بهره گیری از باکتری های "آناموکس"(Anammox) که طی این پروسه بجای متان از آمونیوم استفاده می نمایند، نیرو تولید کرد.
"هلین اوبوتر"(Heleen Ouboter)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پروسه مورد استفاده این باکتری ها اساسا یکسان است. ما نوعی باتری با دو پایانه ایجاد می نماییم که یکی از آنها پایانه بیولوژیکی و دیگری پایانه شیمیایی است. ما باکتری ها را روی یکی از الکترودها پرورش می دهیم که باکتری ها الکترون های حاصل از تبدیل متان را به آن ارائه می دهند.
پژوهشگران با بهره گیری از این رویکرد موفق شدند ۳۱ درصد از متان را به الکتریسیته تبدیل کنند اما هدف آنها رسیدن به راندمان بالاتری است. ولته اظهار داشت: ما تمرکز خودرا بر بهبود سیستم ادامه خواهیم داد.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Microbiology" به چاپ رسید.
منبع:

1401/01/24
19:21:43
5.0 / 5
236
تگهای خبر: باتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار