تعمیرگاه ستفیکس

تخته سیاه استیون هاوکینگ چه اسراری را پنهان کرده است؟

تخته سیاه استیون هاوکینگ چه اسراری را پنهان کرده است؟

تعمیرکار تخته سیاه استیون هاوکینگ چه اسراری را پنهان کرده است؟


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، برگزار کنندگان یک نمایشگاه جدید در موزه علوم لندن امیدوارند بتوان رازهای پشت نقاشی ها، جوک ها و پیام های رمزی که روی تخته سیاه این فیزیکدان افسانه ای قرار دارد و برای بیش از ۳۵ سال دست نخورده باقی مانده است را کشف کنند.
به گزارش گاردین، این تخته سیاه مربوط به سال ۱۹۸۰ است زمانی که هاوکینگ در کنفرانسی در مورد ابَرفضا و ابَر گرانش در دانشگاه "کمبریج" به سایر فیزیکدانان پیوست.
همکاران هاوکینگ در کوشش برای ارائه نظریه "تئوری همه چیز" کیهان شناختی که مجموعه ای از معادلات است که قوانین نسبیت عام و مکانیک کوانتوم را با هم ترکیب می کنند از تخته سیاه استفاده کردند و آنرا با تلفیقی از معادلات نیمه تمام، جناس های گیج کننده و نقاشی های غیرقابل درک پر کردند.
این تخته سیاه بعد از گذشت ۴۰ سال همچنان حفظ شده است و بتازگی برای نخستین بار بعنوان قطعه مرکزی نمایشگاه جدید در دفتر هاوکینگ که در روز دهم فوریه در موزه علوم لندن افتتاح شده است، در معرض دید عموم قرار گرفت.
این موزه میزبان فیزیکدانان و دوستان هاوکینگ از سراسر جهان خواهد بود به این امید که کسی بتواند نوشته های روی تخته سیاه را رمزگشایی کند.


این تخته سیاه به همراه ده ها اثر هنری هاوکینگ به معرض نمایش گذاشته شده است. سایر مواردی که در معرض دید عموم قرار گرفته اند نسخه ای از مدرک دکترای این فیزیکدان در سال ۱۹۶۶، پایان نامه او با موضوع انبساط جهان، ویلچر او و یک ژاکت شخصی سازی شده است که توسط سازندگان سیمپسون ها برای قدردانی از حضورش در این نمایش به او اهدا شده است. این نمایشگاه تا ۱۲ ژوئن در موزه علوم لندن ادامه خواهد داشت و بعد از آن در چند موزه دیگر بریتانیا راه اندازی.
استیون هاوکینگ در روز هشتم ژانویه سال ۱۹۴۲ در انگلستان متولد شد. او که در سال ۱۹۶۳ در دانشگاه کمبریج مشغول تحصیل در رشته کیهان شناسی بود مبتلا به بیماری لو گریگ یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) تشخیص داده شد. انتظار می رفت بعد از بیماری او تنها ۲۱ سال دیگر عمر کند اما او بیش از پنج دهه به کار و زندگی پرداخت و در نهایت در سن ۷۶ سالگی در سال ۲۰۱۸ درگذشت.


منبع:

1400/11/25
22:50:26
5.0 / 5
436
تگهای خبر: تشخیص , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار