تعمیرگاه ستفیکس
برگزیده جایزه مصطفی:

جمهوری اسلامی ایران پیشتاز علم در جهان اسلام است

جمهوری اسلامی ایران پیشتاز علم در جهان اسلام است

برگزیده جایزه مصطفی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بعنوان پرچمدار و پیشتاز علم و مهندسی در جهان اسلام شناخته شده است.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، محمد اقبال چودری برگزیده جایزه مصطفی (ص) در مراسم اعطای چهارمین دوره از جایزه مصطفی که در محل تالار وحدت با حضور علی اکبر صالحی عضو فرهنگستان علوم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری و زلفی گل وزیر علوم برگزار شد سخنرانی کرد.
وی اظهار داشت: آموزه های زیبای دینی ما در واقع، ما را بر آن می دارد تا از گهواره تا گور به دنبال دانش باشیم و دانشی را که به نفع بشریت است، دنبال نماییم. این هدف، مأموریت اصلی سفر علمی طولانی مدت من هم بوده است.
چودری اظهار داشت: من صمیمانه خوشحالم که فعالیت هایم طی ۴ دهه به طول انجامیده از راه این جایزه به رسمیت شناخته می شود. من چند دهه با هدف مشارکت در تسکین درد و رنج مردم توسط کشفیات علمی ام بطوری خستگی ناپذیر و ایثارگرانه کار کرده ام. این جایزه عزم من را برای ادامه این کار با هدفی صادقانه و انگیزه ای ایثارگرانه بیشتر از پیش کرده است.
برگزیده جایزه مصطفی اضافه کرد: من از بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، نامزدها و هیئت داوران این جایزه به علت به رسمیت شناختن و قدردانی از مشارکتم در زمینه محصولات طبیعی و شیمی بیولوژیکی بسیار سپاسگزارم.
وی افزود: ما از دانسته های خود از اصول شیمیایی و فرایندهای بیولوژیکی در کشف تعداد زیادی مولکول فوق العاده جالب که کاربردهای درمانی بالقوهای دارند، بهره برده ایم. به صورت دقیق تر، تحقیقات ما منجر به کشف و مطالعه بازدارنده های جدیدی از آنزیم های مهم بالینی شده است که می توانند برای تعدیل فرایندهای مولکولی درگیر در اختلالات در ارتباط با آنزیم، مورد استفاده قرار گیرند.
وی تصریح کرد: در بین آنها، موثرترین سهم مشارکت از طرف پروژه هایی بود که منجر به شناسایی مواد فعال گیاهان مورد استفاده در سیستم سنتی پزشکی برای درمان صرع، فلج، میگرن و اختلالات شیدایی و لیشمانیاز (سالک) شد.
وی اظهار داشت: محصولات طبیعی ضد صرع ایزوکسیلیتونی از تحقیقات علمی بر روی گیاه دارویی Delphinium denudatum کشف شد، این محصولات بعنوان دسته جدیدی از ترکیبات ضد صرع با مهار عملکرد کانال سدیم و با فعالیت و ایمنی بهتر نسبت به داروهای استاندارد، جلوی تشنج های صرع را می گیرند، شناخته می شوند. ایزوکسیلیتون و آنالوگهای آنها اخیراً توسعه پیش بالینی را برای درمان صرع، ایسکمی مغزی و بیماری آلزایمر تکمیل کرده اند.
برگزیده جایزه مصطفی افزود: من بدون حمایت خانواده، همسرم فرزانه اختر و فرزندانم نیم را، حماد، طوبی و بلال و نوه هایم زین و زونیرا که فداکاری های فوقالعادهای کرده اند، اینجا نبودم. آنها سخاوتمندانه به من اجازه دادند تا در اشتیاقی که برای پژوهش دارم، حتی در زمان هایی که باید در کنار آنها باشم، غرق شوم.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان پرچمدار و پیشتاز علم و مهندسی در جهان اسلام شناخته شده است. ابتکارات بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) درحال تغییر چشم انداز علم، فناوری و نوآوری در سازمان همکاری اسلامی و دیگر کشورهای درحال توسعه است. من صمیمانه امیدوارم که مراسم به یاد ماندنی و برازنده امروزِ این بنیاد سبب تشویق خیلی از دانشمندان و محققان جهان اسلام شود و آنها را برانگیزد تا به کار خود به نفع بشریت و طبق آموزه های دین زیبایمان، اسلام، ادامه دهند.

1400/08/01
09:56:05
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار