تعمیرگاه ستفیکس

پارچه ای که به حرکت کاربر واکنش نشان میدهد

پارچه ای که به حرکت کاربر واکنش نشان میدهد

تعمیرکار: پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست(MIT) پارچه ای موسوم به ˮاومنی فایبرˮ(OmniFiber) ساخته اند که می تواند حرکت کاربر را حس کرده و به آن واکنش نشان دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، صنعت نساجی ممکنست یکی از قدیمی ترین فناوری هایی باشد که بشر می شناسد، اما تطبیق پیشرفت های عصر اطلاعات با تولید پوشاک آسان نیست. تا حالا ما شاهد تلاش هایی مانند پروژه "Jacquard" گوگل بوده ایم که اهتمام کرده اند لباس ها را وارد عصر مدرن کند، اما این تلاش ها چندان موفقیت آمیز نبوده اند.
اما این مساله سبب توقف پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست و پژوهشگران سوئدی نشده است، چونکه آنها بتازگی یک پارچه هوشمند به وجود آورده اند که می تواند حرکت کاربر را حس کرده و به آن واکنش نشان دهد.
این پارچه رباتیک که "اومنی فایبر"(OmniFiber) نام دارد، دارای یک کانال مرکزی توخالی است که به یک واسطه سیال اجازه می دهد از میان آن عبور کند. این الیاف با کمک هوای فشرده می توانند در صورت نیاز خم شوند، کشیده شوند، پیچ و تاب خورده و حرکت کنند. این چیزی است که به این پارچه هوشمند امکان می دهد بازخورد لمسی را در لحظه عرضه نماید و آنرا شبیه به یک ماهیچه مصنوعی کند.
پارچه های شبیه به ماهیچه های مصنوعی ایده جدیدی نیستند. سایر تیم های تحقیقاتی در MIT نیز به روش های خود به این فناوری نزدیک شده اند. با این وجود، چیزی که "اومنی فایبر" را قابل توجه می کند این است که برای تغییر شکل به گرما نیاز ندارد که این ویژگی، آنرا بسیار کاربردی می کند، چونکه دیگر گرم شدن بیش از اندازه پوست یک معضل نیست.
این پارچه هوشمند مزایای دیگری نیز دارد. این امکان وجود دارد که این پارچه را با مواد نسبتاً ارزان ساخت و الیاف آن نیازی به پروسه بافت ظریف ندارند.
تیم تحقیقاتی تصور می کند که این پارچه هوشمند به لباس هایی راه پیدا کند که به ورزشکاران و خوانندگان کمک نماید تا تنفس خودرا بهتر کنترل کنند. یکی دیگر از برنامه های هیجان انگیزتر برای این پارچه هوشمند این است که یک لباس تولید شده با "اومنی فایبر" به فرد کمک می نماید تا الگوی تنفس طبیعی خودرا بعد از رهایی از بیماریهای تنفسی نظیر کووید-۱۹ بازیابی کند.
ممکنست مدتی طول بکشد تا "اومنی فایبر" به دنیای واقعی راه پیدا کند و این پروژه هنوز به انتها نرسیده است.
"اوزگون کیلیک افسر" یکی از محققانی که روی توسعه این پارچه هوشمند کار کرده است می گوید که این تیم تحقیقاتی می خواهد کار بر روی این پارچه را ادامه دهد. همچون کارهایی که آنها می خواهند انجام دهند توسعه یک سیستم تولیدی است که امکان ایجاد الیاف طولانی تری را برای این پارچه می دهد.
منبع:

1400/07/25
23:22:59
5.0 / 5
875
تگهای خبر: ربات , صنعت , فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار