تعمیرگاه ستفیکس
پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا انجام می دهند

انتقال دارو به بدن با كمك ربات چهار پا!

انتقال دارو به بدن با كمك ربات چهار پا!

تعمیركار: پژوهشگران ˮدانشگاه پنسیلوانیاˮ، نوعی میكروربات ابداع نموده اند كه می توان از آن برای انتقال دارو به بدن استفاده نمود.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تابحال برای رساندن دارو به بدن، ابزار بسیاری در مقیاس نانو تولید شده اند كه به روش های گوناگون حركت می كنند. جدیدترین نوع این ابزار، یك ربات كوچك چهارپاست كه می تواند در بدن حركت نماید. این میكروربات، اولین بار توسط "مارك میسكین" (Marc Miskin)، استادیار "دانشگاه پنسیلوانیا" (UPenn) ابداع شد.
طول ربات هایی كه با فناوری نانو تولید می شوند، معمولاً به ۷۰ میكرون می رسد و می توان آنها را در عرض چند هفته تولید كرد. این ربات ها، با كمك نوعی ویفر سیلیكونی فشرده به ضخامت ۱۰۲ میلی متر ساخته می شوند.
بدن هر ربات، از یك شیشه مافوق باریك تشكیل شده كه لایه ای از سیلیكون به همراه تجهیزات الكترونیكی و دو تا چهار سلول خورشیدی روی آن قرار دارند. پاهای میكروربات، از ماده ای به ضخامت ۱۰۰ اتم تشكیل شده كه یك لایه پلاتین و یك لایه تیتانیوم را در برمی گیرد (به جای تیتانیوم، از گرافین باز می توان استفاده كرد).
هنگامی كه اشعه لیزر به سلول های خورشیدی ربات می تابد، الكتریسیته در پاهای عقب و جلوی آن به جریان درمی آید. جریان الكتریسیته سبب گسترش پلاتین می شود اما تیتانیوم به همان شكل باقی می ماند؛ این فرآیند به خم شدن پاهای ربات كمك می نماید. با خاموش شدن جریان الكتریسیته، پاها به حالت ابتدایی خود بازمی گردند.


میكروربات ها آن قدر كوچك هستند كه می توان آنها را به راحتی و با استفاده از سوزن های زیرپوستی، به درون بدن تزریق كرد. این ربات ها تنها می توانند در لایه ای از بافت بدن كه پهنای آن به اندازه یك ناخن است، جابه جا شوند.
میسكین و گروهش قصد دارند منابع دیگری برای تأمین انرژی ربات به آن اضافه كنند و هم اكنون در تلاش هستند تا با افزودن امكاناتی مانند سنسور، ساعت و سیستم های كنترلی، نسخه هوشمند میكروربات ها را عرضه كنند.1397/12/18
15:27:08
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: ربات , فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار