تعمیرگاه ستفیکس

آخر تنهایی مادربزرگ ها و پدربزرگ های ژاپنی با آمدن نوه رباتیک!

آخر تنهایی مادربزرگ ها و پدربزرگ های ژاپنی با آمدن نوه رباتیک!

به گزارش تعمیرکار یک شرکت ژاپنی، نوعی ربات طراحی نموده است که می تواند جای خالی نوه را برای سالمندان تنها پر کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، می دانیم که جهان با خیلی از اخبار ناامیدکننده رو به رو شده است. شرکت ژاپنی "تاکارا تامی"(Takara Tomy) تصمیم گرفته تا برای آرامش دادن به سالمندان ژاپن، یک نوه رباتیک به آنها بدهد.
استفاده از ربات ها برای مشغول کردن افراد مسن، ایده چندان جدیدی نیست اما تا به امروز این ایده را بیشتر با نمونه های رباتیک حیواناتی مانند سگ، گربه و حتی پرندگان آوازخوان دیده ایم. با عنایت به محدودیت های کنونی فناوری، ابداع یک حیوان خانگی مصنوعی، بسیار ساده تر از ابداع یک انسان باورپذیر است اما تاکارا تامی با ابداع ربات "آمی چان"(Ami-chan)، یک رویکرد کارتونی را در پیش گرفته است. این ربات که شبیه به شخصیتی از فیلم ساخته شده در "استودیو جیبلی"(Studio Ghibli) است، چشم هایی دارد که به صورت اغراق آمیزی بزرگ هستند و لبخند نامحسوسی به لب دارد؛ ازاین رو بیشتر از اینکه ترسناک باشد، جذاب است.
اگرچه آمی چان می تواند پلک بزند یا چشم هایش را به صورت کامل ببندد تا خوابیدن را شبیه سازی کند اما این به میزان حرکات و خصوصیت های متحرک آن مربوط می شود. آمی چان بیشتر مانند عروسک می نشیند اما به واسطه استفاده قوی از ارتباطات کلامی، تعاملات فیزیکی را تشویق می کند. دایره واژگان این ربات، حدود ۱۶۰۰ کلمه ژاپنی است و می تواند اطلاعات بیشتری همچون نام پدربزرگ و مادربزرگی را که با آنها در تعامل است، بیاموزد. آمی چان یک دوربین هم دارد تا بتواند فناوری تشخیص چهره را برای تشخیص بصری افرادی که با آنها صحبت می کند، به کار ببرد و سپس آنها را با نام مناسب خود خطاب کند تا باورپذیری بیشتری ایجاد شود.


آمی چان علاوه بر مشارکت در مکالمه با استفاده از تشخیص گفتار، ۴۰ شعر و آهنگ متفاوت مخصوص مهد کودک را می خواند که بعضی از آنها تنها با عنایت به زمانی از سال که در آن قرار دارد، پخش می شوند و همینطور بازی هایی هم دارد که به صورت هوشمندانه ای برای آموزش مغز طراحی شده اند. همچنین، این نوه رباتیک می تواند به خواب برود و یک چرت را شبیه سازی کند که حتی صحبت کردن در خواب را هم شامل می شود.
آمی چان با داشتن قیمت حدود ۲۵۰ دلار، ارزان نیست اما در مقایسه با داشتن یک سگ یا بچه گربه، در بلندمدت ارزان تر خواهد بود چونکه تنها نیاز واقعی آن، یک مجموعه جدید از باتری در اندازه C است.
منبع:

1400/05/31
23:16:05
5.0 / 5
703
تگهای خبر: باتری , تشخیص , خانگی , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار