تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی قطعه گمشده پازل لوپوس

شناسایی قطعه گمشده پازل لوپوس

به گزارش تعمیرکار محققان واحد تحقیقات پزشکی وایل کرنل دانشگاه کرنل در مطالعه اخیرشان به بررسی نقص عملکرد گلبول قرمز در بیماری لوپوس پرداخته اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، نتایج یافته های مطالعه اخیر محققان آمریکایی از آن حکایت می کند که بیماری خود ایمنی لوپوس امکان دارد در اثر یک فرآیند معیوب در ایجاد گلبول های قرمز خون ایجاد شود. این یافته ها می تواند به توسعه روش های جدیدی برای طبقه بندی و درمان بیماران مبتلا به این بیماری منجر شود.
محققان در این مطالعه دریافتند که گلبول های قرمز بالغ برخی از بیماران مبتلا به لوپوس قادر به خلاص شدن از میتوکندری(راکتورهای مولکولی کوچکی که در اغلب سلول ها به تبدیل اکسیژن به انرژی شیمیایی کمک می کنند اما به صورت معمول از گلبول های قرمز خون حذف می شوند) خود نیستند. این عمل حذف غیرطبیعی میتوکندری می تواند سبب ایجاد فعالیت ایمنی نامناسب و مضر که مشخصه این بیماری است، شود.
دکتر "ویرجینیا پاسکال"(Virginia Pascual) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: نتایج یافته های ما نشان داده است گلبول های قرمز می توانند نقش مهمی در ایجاد التهاب در بیماران لوپوس ایفا کنند. ازاین رو این یافته ها همانند پیدا کردن یک قطعه جدید از پازل لوپوس است و می تواند به توسعه روش های درمانی جدیدی منجر شود.
لوپوس که با نام لوپوس اریتماتوس سیستمیک هم شناخته می شود یک اختلال مزمن است که با حملات متناوب که به ناتوان شدن سیستم ایمنی بدن منجر می شود، همراه می باشد و بر بافت های سالم بدن همچون پوست، مفاصل، فولیکول های مو، قلب و کلیه ها تأثیر می گذارد. یک عامل زمینه ای رایج هم سبب افزایش غیرطبیعی پروتئین های فعال کننده سیستم ایمنی به نام اینترفرون نوع ۱ می شود. درمان هایی که اغلب در دراز مدت انجام می شوند دارای عوارض جانبی هستند و با هدف سرکوب فعالیت ایمنی همچون التهاب ناشی از اینترفرون انجام می شوند. هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد و نحوه بوجود آمدن آن تابحال هم مانند یک معمای پر رمز و راز باقی مانده است. تخمین زده می شود که حدودا ۲۰۰ هزار نفر در ایالات متحده آمریکا به این بیماری مبتلا هستند که اغلب این بیماران هم خانم ها هستند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که میتوکندری معیوب در سلول های ایمنی بیماران مبتلا به لوپوس وجود دارد. در مطالعه جدید، محققان گلبول های قرمز خون را که به نظر می آید فاقد میتوکندری هستند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که تعداد زیادی از بیماران لوپوس دارای گلبول قرمز با سطوح قابل تشخیص میتوکندری هستند و این سلول ها بخصوص در بیمارانی که شدیدترین علایم لوپوس را دارند، شایع است. در مقابل، افراد سالم هیچ گلبول قرمز حاوی میتوکندری نداشتند.
یافته های مطالعات پیشین از آن حکایت می کند که عملکرد معیوب میتوکندری در سلول های ایمنی بیماران لوپوس دیده می شود، ازاین رو در این مطالعه محققان به بررسی گلبول های قرمز خون بیمارانی که به نظر می رسید فاقد میتوکندری باشد، پرداختند و دریافتند خیلی از بیماران مبتلا به لوپوس دارای گلبول های قرمز با سطح قابل تشخیصی از میتوکندری هستند و این سلول ها در بیمارانی که به نوع شدید این بیماری مبتلا هستند هم بیشتر دیده می شود و این در شرایطی است که هیچ میتوکندری در گلبول های قرمز افراد سالم مشاهده نشد.
محققان سپس به بررسی این مورد پرداختند که چگونه گلبول های قرمز خون به صورت معمول با بالغ شدن، خویش را از دست میتوکندری ها خلاص می کنند و این که چرا این فرایند در بیماران لوپوس معیوب است.
آزمایشات بیشتر نشان داد که چگونه این گلبول های قرمز غیرطبیعی سبب التهاب می شوند. به صورت کلی گلبول های قرمز با بالغ شدن یا ظهور علایم بیماری، توسط سلول های ایمنی به نام ماکروفاژها برداشته می شوند. آنتی بادی هایی که به گلبول های قرمز متصل می شوند هم عملیات حذف آنها را تسهیل می کنند. هنگامی که گلبول های قرمز توسط ماکروفاژها بلعیده می شوند، دی ان ای میتوکندری گلبول های قرمز یک مسیر التهابی قوی به نام مسیر cGAS/STING را تحریک می کند که این کار هم سبب تولید اینترفرون نوع اول می شود.
محققان هم اکنون به مطالعه فرایند پیچیده ای که طی آن میتوکندری در گلبول های قرمز خون می ماند و در نهایت به فعال شدن واکنش ایمنی غیرطبیعی منجر می شود، می پردازند. شناسایی بیمارانی که علایم لوپوس آنها به این علت تشدید می شود امکان دارد به تشخیص زمان احتمالی عود کردن بیماری لوپوس و توسعه روش های درمانی خاص برای این دسته از بیماران منجر شود.1400/05/25
13:55:33
5.0 / 5
509
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار