تعمیرگاه ستفیکس

سنسوری با قابلیت تشخیص كرونا در ۵ دقیقه

سنسوری با قابلیت تشخیص كرونا در ۵ دقیقه

تعمیرکار: هنوز هم آزمایش یکی از مهم ترین راه های تشخیص بیماری کووید-19 است. در صورتیکه از شیوع این بیماری در بعضی مناطق جهان کاسته شده است اما برخی کشورها هنوز هم درگیر مبارزه با این بیماری هستند. آزمایش استاندارد فعلی آزمایش PCR است که از نظر دقت و صحت پیشتاز است اما برای انجام آن به کارکنان ماهر و تجهیزات آزمایشگاهی تخصصی نیاز است و در نتیجه زمان زیاد قابل توجهی بین جمع آوری نمونه و اعلام نتایج وجود دارد. پژوهشگران آمریکایی با در نظر گرفتن این مساله یک سنسور جدید برای تشخیص فوری کرونا به وجود آورده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، پژوهشگران دانشگاه ایلینوی در شیکاگو یک سنسور مبتنی بر گرافن ساخته اند که می تواند به سرعت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تشخیص دهد. این سنسور شامل چند ورقه گرافن همراه با آنتی بادی مقابل پروتئین میخ مانند ویروسی است. وقتی ذرات ویروسی به آنتی بادی ها متصل می شوند، خصوصیات ارتعاشی صفحات گرافن را تغییر می دهند و پژوهشگران می توانند با بهره گیری از طیف سنجی رامان این ارتعاشات را اندازه گیری کنند. این آزمایش کمتر از پنج دقیقه به طول می انجامد و می تواند ابزاری کاربردی برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ باشد.
در حالی که در بعضی کشورها عملیات واکسیناسیون افراد در حال انجام می باشد و جمعیت زیادی از افراد چند کشور واکسینه شده اند اما کشورهایی نیز هستند که تا حالا این کار را بطور جدی شروع نکرده اند و ویروس کووید-۱۹ هم چنان درحال آلوده کردن بدن افراد است.
این دستگاه جدید از خصوصیات ارتعاشی گرافن برای شناسایی کووید-۱۹ استفاده می نماید. این سیستم مبتنی بر ارتعاشات اتم های کربن تشکیل دهنده صفحات گرافن است و می توان آنها را با کمک طیف سنجی رامان اندازه گرفت. پژوهشگران با ترکیب آنتی بادی مقابل کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به گرافن، آنرا به یک سنسور ویروسی تبدیل کردند و گرافن در معرض یک نمونه بزاق مصنوعی حاوی این ویروس قرار گرفت و تفاوت های ارتعاشی آشکاری مشاهده شد. در این آزمایش پژوهشگران گرافن را با یک آنتی بادی اصلاح کردند و در اصل آنرا کالیبره کردند تا تنها به پروتئین میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ واکنش نشان دهد. با بهره گیری از این روش گرافن می تواند برای تشخیص انواع جهش های کووید-۱۹ استفاده گردد.1400/04/01
11:01:47
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: استاندارد , تشخیص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار