تعمیرگاه ستفیکس
شناسایی ۸ مورد كرونای سگی در مالزی

تازه ترین ویروس كرونا احیانا از سگ ها می آید

تازه ترین ویروس كرونا احیانا از سگ ها می آید

تعمیرکار: پژوهشگران می گویند سگ ها بعد از خفاش ها و برخی حیوانات دیگر احیانا حیوان بعدی هستند که انسان را به یک نوع دیگر از کروناویروس آلوده می کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، هم اکنون هفت نوع ویروس از خانواده ویروس های کرونا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند. دانشمندان براین باورند که خیلی از این ویروس ها از خفاش ها نشات گرفته اند، اما به آسانی می توانند بین گونه های مختلف منتقل شوند.
حالا دانشمندان می گویند، سگ ها می توانند حیوان بعدی باشند که انسان را به یک نوع دیگر از این ویروس آلوده می کنند.
در سال ۲۰۲۰ "گریگوری گری" استاد پزشکی، بهداشت جهانی و بهداشت محیط در دانشگاه "دوک"(Duke) در گروهی فعالیت می کرد که یک ابزار تشخیصی مولکولی برای شناسایی ویروس های کرونا تولید کرد.
این تیم با بهره گیری از این ابزار، ۳۰۱ مورد ذات الریه یا سینه پهلو را مورد بررسی قرار داد و شواهدی از ویروس های کرونای وابسته به سگ ها را در هشت نفر از این بیماران بستری شده در مالزی یافت.
پژوهشگران نمونه های این بیماران را برای دکتر "آناستازیا ولاسوا" دامپزشک و ویروس شناس دانشگاه ایالتی "اوهایو" ارسال کردند و وی این نوع جدید از ویروس را در دو نمونه از هشت نمونه ارسالی شناسایی کرد.
وی مبادرت به جمع آوری ژنوم کامل ویروس کرد که با سایر ویروس های شناخته شده کرونا مطابقت داشت.
بنظر می رسد این ویروس خاص علاوه بر ویروس کرونای نشات گرفته از گربه ها و خوک ها، تلفیقی از دو ویروس سگی نیز باشد که قبلاً شناسایی شده بود و هر دو در سگ ها رایج است.
اگر این ویروس بعنوان یک پاتوژن انسانی تأیید شود، نخستین ویروس سگی کرونا است که شناخته شده است و موجب ایجاد بیماری در انسان می شود. پژوهشگران می گویند البته این مساله نباید سبب ترس از سگ ها از این بابت شود.
"گری" اظهار داشت: هنوز کسی نمی داند که این ویروس چقدر شایع است و این که آیا می تواند بطور موثر از سگ به انسان یا بین انسان ها منتقل شود یا نه. همین طور ممکنست ویروس بوسیله یک گونه سوم واسطه به بدن انسان راه پیدا کرده باشد.
"ولاسووا" به نیویورک تایمز اظهار داشت: هم اکنون ما هیچ دلیلی نداریم که باور نماییم این ویروس عامل یک همه گیری خواهد شد. اما پژوهشگران آنرا یک زنگ خطر می دانند.
"گری" اظهار داشت: این ویروس های کرونا بسیار بالاتر از آنچه تصور می شود از حیوانات به انسان منتقل می شود. ما آنها را از دست داده ایم، برای اینکه اغلب آزمایشات تشخیصی بیمارستانی فقط ویروس های کرونای انسانی را تشخیص می دهد.
ابزاری مانند ابزاری که "گری" و تیمش ساخته اند، کلیدی در جستجوی فعالانه ویروس هایی از این دست است که از حیوانات به انسان ها منتقل می شوند و می توانند سبب یک همه گیری جدید شوند.
منبع:

1400/03/01
21:10:32
5.0 / 5
1057
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار