تعمیرگاه ستفیکس

توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

توقف بیماری آلزایمر با داروی جدید

به گزارش تعمیرکار خراسان رضوی هرچند هنوز هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر عرضه نشده اما محققان با کشف داروی جدیدی که می تواند به صورت قرص عرضه گردد، میلیون ها بیمار زوال عقل در سرتاسر جهان را امیدوار کردند.


به نقل از نیوز، محققان اظهار کردند: نتایج آزمایش های داروی جدید آنان بر روی موش های آزمایشگاهی، موش های صحرایی و میمون ها موفقیت آمیز بوده و انتظار می رود آزمایش های بالینی طی چند ماه آینده آغاز شوند.
محققان خاطرنشان کردند که چنین دارویی امکان دارد در درمان بیمارانی که مشکل شناختی دارند و ازنظر ژنتیکی مستعد مبتلا شدن به آلزایمر هستند، هم موثر باشد و از مبتلا شدن به آلزایمر جلوگیری کند؛ افراد صدمه پذیر بعد از یک آزمایش خون ساده می توانند دارو را دریافت نمایند.
هدف قرار دادن تجمع پلاک ها در مغز
تعدادی از پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو (UCSD) و بیمارستان عمومی ماساچوست ایالات متحده اظهار کردند: درمان آلزایمر با این دارو از راه خانواده ای از داروها به نام GSMs (تعدیل کننده های ترشحات گاما) است. این ماده پروتئین های سرکش، بتاآمیلوئید (Aβ) که توده های چسبنده در مغز ایجاد و سلول های عصبی را نابود می کنند، را از بین می برد.
دکتر رودولف تانزی، یکی از محققان این تحقیق اظهار داشت: «در این مطالعه، GSM قوی بر مبنای خصوصیت های پیش بالینی عرضه شده است و به نظر می آید با قدرت GSM های قبلا آزمایش شده برابر یا فراتر از آن باشد. آزمایش های بالینی آینده مشخص خواهد نمود که آیا این GSM امیدوارکننده در انسان ایمن و در درمان و یا پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر است یا خیر.»
محققان در انتظار تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای شروع مطالعات مرحله اول هستند.
دکتر تانزی در ادامه اضافه کرد: «امیدواریم که آزمایش های بالینی را امسال آغاز کنیم؛ مرحله اول شامل یک دوز صعودی معمول و چندگانه در افراد سالم خواهد بود. پس از این که مرحله اول را با موفقیت پشت سر گذاشتیم، مرحله ۲A را در بیماران مبتلابه آلزایمر آغاز خواهیم کرد که شامل بررسی نشانگرهای زیستی برای کاهش بتاآمیلوئید در مغز است.»
محقق بیمارستان عمومی ماساچوست و استاد مغز و اعصاب دانشگاه هاروارد افزود: «در نهایت، امیدواریم که تعدیل کننده های گاما سکرتاز جهت استفاده در جلوگیری از آلزایمر به اندازه کافی ایمن و موثر باشند. همانطور که برای پیشگیری از بیماری قلبی در اواخر زندگی، مجبور هستیم سطح کلسترول را در اوایل زندگی (دهه ها) کاهش دهیم، برای کاهش خطر مبتلا شدن به آلزایمر هم باید در اوایل زندگی، سطح بتاآمیلوئید مغز را کاهش دهیم به این مفهوم که دارویی که ما برای کاهش آن استفاده می نماییم باید ایمن، ارزان و آسان مصرف شود مانند داروی استاتین که برای پیشگیری از بیماری قلبی مصرف می شود.


چرا پروتئین های طبیعی سبب آلزایمر می شوند؟
بتاآمیلوئید یک پروتئین طبیعی است که در بدن همه وجود دارد، با این وجود، در بیماران مبتلابه آلزایمر، روند دفع این پروتئین ها اشتباه انجام می شود. آنزیم های دیگر همچون گاما، سکرتاز و پپتیدهای Aβ هستند که بدن نمی تواند این موارد را تشخیص دهد ازاین رو نمی تواند از شر آنها خلاص شود.
در ماده خاکستری سالم، آنزیم هایی مانند آلفا سکرتازا Aβ در وسط (یعنی به دو اندازه مساوی) قرار می گیرند و از سوی دیگر گاما-سکرتاز را در مکان های غیرمعمول قطع می کنند. ذرات سمی جمع و سبب ایجاد اختلال عصبی و علایم مخرب آن از دست دادن حافظه و گیجی می شوند. علاوه بر این، تولید این سموم در بیماران جهش یافته بیشتر است و بعضی از پروتئین ها مانند Aβ۴۲ به احتمال زیاد پلاک می سازند.
تانزی اظهار داشت: «اگر روزی بخواهیم با آزمایش خون با تشخیص سطح بتاآمیلوئید مغز از آلزایمر جلوگیری نماییم، برای انجام این کار احیانا به یک قرص ایمن و ارزانقیمت احتیاج خواهیم داشت.»
وی ادامه داد: «ما معتقدیم که هم اکنون ده ها میلیون نفر در ایالات متحده احتیاج به کنترل تجمع بتاآمیلوئید در مغز دارند. امیدواریم مدولاتور گاما سکرتاز روزی بتواند چنین کاری را انجام دهد.»
GSM و پاکسازی مغز صدمه دیده
تلاشهای زیادی برای مسدود کردن گاما-سکرتاز صورت گرفته اما موفقیت آمیز نبودند و دانشمندان این داروها را ایمن نمی دانند چونکه بدن برای تجزیه پروتئین های دیگر به گاما سکرتاز نیاز دارد. با این وجود GSM ها فقط اندکی فعالیت را تغییر می دهند، ازاین رو بدن پپتیدهای Aβ کمتری تولید می کند در نتیجه این ماده شیمیایی بقیه نقش های خویش را ایفاء خواهد نمود.
پروفسور استیون واگنر از UCSD می گوید: GSM ها توانایی کاهش سمیت های مبتنی بر عملکرد در رابطه با مهارکننده های γ-ترکیتاز را عرضه می دهند.
استفاده از دوزهای کم تکرار GSM بدون هیچ گونه عوارض جانبی سمی، سبب کاهش Aβ۴۲ در موش و موش صحرایی شد. این دارو در ماکاک (نوعی میمون) هم ایمن و موثر بود و سطح Aβ۴۲ را تا ۷۰ درصد کم کرد. آزمایش های بیشتر بر روی موش های مهندسی شده از راه ژنتیک برای حمل جهش هایی که سبب آلزایمر می شوند هم به همان اندازه دلگرم کننده بودند.
محققان حیوانات را قبل یا اندکی پس از شروع تشکیل پلاک های آمیلوئید تحت درمان قرار دادند. در هر دو مورد، GSM ها ترکیب پلاک های آمیلوئید و التهاب مغز را کاهش دادند. همینطور به میکروگلیا، سلول های التهابی که امکان دارد باعث گسترش بیماری شوند هم حمله کردند.
پروفسور واگنر می گوید: این روند نشان داده است که میتوان از این دارو برای جلوگیری از آلزایمر در بیماران با جهش های ژنتیکی یا زمانی که پلاک ها با اسکن مغز شناسایی شدند، استفاده نمود. آزمایش مرحله اول ما در افراد سالم و طبیعی صورت خواهد گرفت و پیشبینی می شود حدودا ۱۰۰ نفر در این مرحله ثبت نام کنند.»
نتایج این تحقیق در نشریه پزشکی تجربی (Experimental Medicine) انتشار یافته است.1399/12/14
13:02:53
0.0 / 5
1031
تگهای خبر: تشخیص , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار