تعمیرگاه ستفیکس

نور خورشید و كاهش خطر مبتلاشدن به سرطان سینه

نور خورشید و كاهش خطر مبتلاشدن به سرطان سینه

تعمیرکار: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان میدهد که در میان زنان بالای 50 سال کار در خارج از منزل به مدت 20 سال یا بیشتر با 17 درصد کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان سینه ارتباط دارد.


به نقل از نیوز، دانشمندان مرکز تحقیقات انجمن سرطان دانمارک (DCRC) بیش از ۳۸ هزار زن زیر ۷۰ سال را که به سرطان سینه مبتلا شده بودند را تجزیه وتحلیل کردند. هر یک از این زنان با پنج زن سالم که بطور تصادفی از یک مرکز ثبت نام عمومی انتخاب شده بودند، مقایسه شدند؛ نتایج نشان میدهد که در میان زنان بالای ۵۰ سال کار در خارج از منزل به مدت ۲۰ سال یا بیشتر با ۱۷ درصد کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان سینه ارتباط دارد.
بااینکه علت نامشخص است اما دانشمندان حدس می زنند قرار گرفتن در معرض ویتامین دی (D) ناشی از اشعه خورشید می تواند به محافظت در مقابل این بیماری کمک نماید. نقش ویتامین D در سلامت استخوان ها و عضلات شناخته شده و نتایج تحقیقات جدید نشان میدهد که به اصطلاح مکمل آفتاب ممکنست سرطان و عفونت ها را نیز دفع کند.
نگرانی در مورد سرطان پوست باعث شده است، خیلی از افرادی بیشتر وقت خودرا در داخل منزل یا مکانی دور از نور خورشید سپری کنند، به این معنا که اکثریت قریب به اتفاق افراد وقت کمتری را بیرون از خانه می گذرانند.
شایان ذکر است، حدودا از هر هشت زن انگلیسی یک زن (معمولا بالای ۵۰ سال) به سرطان سینه مبتلا می شود و در سراسر جهان نیز آمار مبتلاشدن به این بیماری درحال افزایش است. در ایالات متحده نیز در سال ۱۹۷۰ آمار مبتلاشدن به این بیماری حدود ۶۸ هزار مورد و با افزایش جمعیت این رقم، ۵۶.۸ درصد شد و تا سال ۲۰۱۴ این میزان ۲۴۲ درصد افزایش یافت.
دانشمندان بیمارستان سنت جوزف در کنتاکی امریکا اظهار کردند: «میزان افزایش سرطان سینه زنان بیش از چهار برابر افزایش جمعیت ایالات متحده در همان مدت بوده است.»
تعدادی از دانشمندان معتقدند که این افزایش احتمال دارد به سبب کاهش قرار گرفتن در معرض ویتامین D باشد، نتایج تحقیقات گذشته نیز نشان میدهد که سطح مواد مغذی بالاتر در خون با خطر کمتر مبتلاشدن به بیماری ارتباط دارد.


برای کسب اطلاعات بیشتر، دانشمندان DCRC بیش از ۳۸ هزار زن مبتلابه سرطان پستاندر مرحله اولیه را از اداره ثبت سرطان دانمارک مورد بررسی قرار دادند، این تعداد با پنج زن سالم مقایسه شدند. سابقه اشتغال از سوابق صندوق بازنشستگی دانمارک جمع آوری و قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز بوسیله "ماتریس شغلی" محاسبه شد.
نتایج منتشرشده در ژورنال طب شغلی و محیط زیست نشان می دهد، زنان بالای ۵۰ سال که حداقل دو دهه شاغل بودند ۱۷ درصد کمتر در معرض سرطان سینه بودند. بااینکه معین نیست که مکمل آفتاب چگونه می تواند سرطان سینه را دفع کند اما نشان داده شده است که ویتامین D بیان ژنتیکی سلول ها و همین طور تقسیم سلولی و مرگ را تنظیم می کند.
دانشمندان تاکید نمودند که مطالعه آنان مشاهده ای بوده بدین سبب علت و معلول را اثبات نمی نماید. آنان همین طور اطلاعاتی در مورد قرار گرفتن در معرض ویتامین D بوسیله مکمل ها یا رژیم غذایی جمع آوری نکردند.
انگلیسی ها نمی توانند از ماه اکتبر تا اوایل ماه مارس مقدار کافی ویتامین D را جذب کنند؛ بدین سبب سرویس سلامت ملی (NHS) به بزرگسالان سفارش می کند هرروز ۱۰ میکروگرم (۴۰۰ واحد بین المللی) مکمل مصرف کنند.
بااینکه دانشمندان تعدادی از عوامل مانند "سابقه تولیدمثل" زنان را بررسی کردند، اما استفاده آنان از قرص و درمان جایگزین هورمون و همین طور مصرف الکل بررسی نشد. همه این موارد می تواند بر خطر مبتلاشدن به سرطان سینه در زنان تاثیر داشته باشد.
بااین وجود، دانشمندان نتیجه گرفتند: "این مطالعه ارتباط معکوس بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به سبب شاغل بودن و سرطان سینه را نشان میدهد.
لازم به ذکر است که این یافته در مطالعات شغلی آینده نیاز به توجه بیشتری دارد.
نتایج این تحقیق در نشریه The Linacre Quarterly منتشرشده است.
منبع:

1399/11/14
11:56:27
0.0 / 5
1293
تگهای خبر: تنظیم , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار