تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص سریع سرطان با كمك روش بافت برداری مایع

تشخیص سریع سرطان با كمك روش بافت برداری مایع

محققان هلندی در حال توسعه یک آزمایش جدید هستند که توسط آن می توانند از راه بررسی مایعات بدن، سرطان را در مراحل اولیه بدن تشخیص دهند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اینوویشن اوریجینز، این آزمایش ارزان تر و کارآمدتر از روش های بافت برداری است که هم اکنون در تشخیص سرطان استفاده می شود.
محققان "موسسه میسا+ دانشگاه توئنته"(University of Twente’s MESA+ Institute) هلند در حال توسعه یک آزمایش سریع برای تشخیص سرطان هستند. این آزمایش بخش/تکه کوچکی از دی. ان. ای موجود در مایعات بدن مانند ادرار را تشخیص می دهد و نکته مهم این است که آزمایش مذکور می بایست تمام بخش های کوچک دی. ان. ای را تشخیص دهد و برای دستیابی به این امر مهم، محققان همچنان در حال کار بر روی حساسیت آزمایش مذکور هستند.
در برخی از انواع سرطان، نشانگرهای زیستی در مراحل اولیه در مایعات بدن وجود دارند. نشانگر زیستی(biological marker) شاخصی است که می تواند بیمار بودن فرد، چگونگی پیشرفت بیماری و اینکه کدام درمان بر روی آن بیماری موثرتر بوده است را نشان دهد.
بعنوان مثال در موارد سرطان روده و ریه چند نشانگر در مدفوع و ادرار یافت شده است. محققان دانشگاه توئنته در حال همکاری با محققان دانشکده پزشکی دانشگاه آمستردام برای شناسایی این نشانگرها هستند.
نشانگرها، بخش های کوچکی از دی. ان. ای هستند و نشانگر هر سرطان با نشانگر سرطان دیگر متفاوت می باشد. بنابراین برای هر نوع سرطان می بایست آزمایش متفاوتی صورت گیرد تا بتوان آن نشانگرها را تشخیص داد.
بخش های کوچک بسیار کمی در ادرار وجود دارد ازاین رو برای شناسایی این تکه های کوچک در تمام مایعات بدن به یک روش فوق العاده حساس نیاز است و برای این امر به آزمایشی که بتواند تا آنجا که امکان دارد تعداد نمونه های بیشتری از این بخش های کوچک را در اختیار پزشکان قرار دهد، نیاز است. این امر هم می تواند بعنوان مثال با تصفیه نمونه ادرار صورت گیرد. محققان حالا افزایش تعداد مکان های اتصال در این آزمایش را برای تحقق این امر برگزیده اند.
محققان این کار را با استفاده از پلی الکترولیت چند لایه(PEM) انجام دادند. اینها پلیمرهایی هستند که بار الکتریکی دارند و به صورت لایه لایه ساخته می شوند. این لایه ها یک ساختار جامد می سازند. وقتی این لایه ها مستقیماً روی هم ساخته می شوند، ساختاری متراکم ایجاد می شود که محل اتصال بسیار کمی دارد اما روش جدید محققان از سفت شدن لایه ها جلوگیری می کند و این امر سبب می شود ساختار بازتر باشد و مکان های بیشتری فراهم می شود تا بخش های کوچک دی. ان. ای بتوانند خویش را به آن ساختار متصل کنند.
این روش امکان بافت برداری مایع را زیاد می کند. بافت برداری مایع(Liquid Biopsy) تستی است که بر روی نمونه خونی انجام می شود و هدف آن یافتن سلول های سرطانی یا تکه هایی از دی. ان. ای از تومور در گردش در جریان خون است. بافت برداری مایع می تواند برای یافتن سرطان در مراحل اولیه استفاده گردد. همینطور می تواند برای برنامه ریزی درمان یا پیگیری روند درمان یا بررسی بازگشت سرطان استفاده گردد.
در بافت برداری، نمونه های بافتی برای آزمایش باید برداشته شوند. استفاده از روش بافت برداری مایع در جهان پزشکی در حال افزایش می باشد چونکه روش مذکور ساده تر و ارزان تر است و به غیر از سرطان می توان از این روش در بیماری های تخریب کننده اعصاب مانند آلزایمر و فیبروز سیستیک(Cystic Fibrosis) استفاده نمود. فیبروز سیستیک یا تارفزونی کیسه ای یا سفتی مخاط، نوعی بیماری دگرگشتی(سوخت وساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش هایی از بدن سفت و چسبنده می شوند.
منبع:

1399/10/10
18:40:50
0.0 / 5
1071
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار