تعمیرگاه ستفیکس

بررسی نقش ژنتیك در مبتلا شدن به نوع شدید كووید-۱۹

بررسی نقش ژنتیك در مبتلا شدن به نوع شدید كووید-۱۹

به گزارش تعمیركار پژوهشگران هلندی در بررسی جدید خود تلاش كردند تا نقش ژنتیك را در مبتلا شدن به كووید-۱۹ و نتایج شدید آن بررسی نمایند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، بررسی های اخیر نشان می دهند که کروناویروس، نشانه های حادی به همراه دارد و می تواند به بروز بیماری های مزمن در بیماران مسن منجر شود. هنگاکی که پژوهشگران "مرکز پزشکی دانشگاه رادبود"(Radboud University Medical Center) هلند، به برادران جوانی برخوردند که به کووید- ۱۹ مبتلا شده بودند و به ونتیلاتور نیاز داشتند، دریافتند که عوامل ژنتیکی می توانند نقش مهمی در مصالحه با سیستم ایمنی داشته باشند.
پژوهشگران در بررسی خود دریافتند که ژن معروف به "TLR7" می تواند نقش مهمی در بروز واکنش ایمنی نسبت به کروناویروس ایفا کند.
این کشف، نتایج مهمی برای درک بهتر کووید-۱۹ و عرضه درمان های احتمالی آن به همراه خواهد داشت.
این دو برادر مبتلا به کروناویروس که در بخش مراقبت های ویژه بستری شده بودند، وضعیت وخیمی داشتند و از ونتیلاتور استفاده می کردند. یکی از دو برادر به خاطر نتایج ناشی از عفونت دار فانی را وداع گفت و دیگری بهبود یافت. از آنجائیکه نتایج شدید بیماری معمولا در بیماران مسن تر دیده می شوند، پزشکان تصمیم گرفتند دلیل شدت نتایج بیماری را در این دو برادر بررسی نمایند.

عوامل ژنتیکی
"الکساندر هویشن"(Alexander Hoischen)، متخصص ژنتیک دانشگاه رادبود اظهار داشت: در چنین مواردی معمولا توجه پزشکان به سرعت به نقش عوامل ژنتیکی معطوف می شود. بیمار شدن در اثر عفونت، همیشه یک بازی دو نفره میان ویروس و سیستم ایمنی بدن انسان است. ابتلای همزمان دو برادر به یک بیماری شدید، می تواند تصادفی باشد اما امکان دارد که یک مشکل موروثی در سیستم ایمنی، نقش مهمی در این میان بازی کند. ما در پژوهش خود، این احتمال را بررسی نموده ایم.

کروموزوم- ایکس
پژوهشگران در این پروژه، همه ژن های دو برادر را مورد بررسی قرار دادند و سپس به ادغام و ارزیابی داده ها پرداختند. "کاس وان در مید"(Cas van der Made)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما ژن هایی را که نقشی در سیستم ایمنی بر عهده دارند، مورد بررسی قرار دادیم. ما می دانیم که چندین نوع از این ژن در کروموزوم- ایکس قرار دارند. هنگام بررسی این دو برادر، نقصی در ژن آنها مشاهده شد.

شناسایی ژن
پژوهشگران در این بررسی، به سرعت جهش هایی را در ژن TLR7 مشاهده و ارزیابی کردند.
چندین ژن وجود دارند که نقش مهمی در تشخیص پاتوژن هایی مانند باکتری ها و ویروس ها و همینطور فعال سازی سیستم ایمنی بازی می کنند. هویشن افزود: جهش در ژن TLR7 می تواند دلیل شدت بیماری در این دو برادر باشد.
"فرانک وان دی ویردونک"(Frank van de Veerdonk)، ایمنی شناس دانشگاه رادبود و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این کشف، بینش های بیشتری نسبت به پژوهش های پیشین عرضه نمی دهد اما می تواند نتایج مهمی برای درمان بیماران مبتلا به نوع شدید کووید- ۱۹ به دنبال داشته باشد.
این پژوهش، در مجله "JAMA" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/06
13:21:54
5.0 / 5
2477
تگهای خبر: تشخیص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار