تعمیرگاه ستفیکس
توسط محققان كشور صورت گرفت؛

تولید كرم نانویی برای مبتلایان به اختلالات رنگدانه ای پوست

تولید كرم نانویی برای مبتلایان به اختلالات رنگدانه ای پوست

تعمیركار: محققان موفق به تولید كرم پوستی با فناوری نانو شدند كه می تواند در بهبود كیفیت زندگی مبتلایان به اختلالات رنگدانه ای پوست تاثیر گذار باشد.دكتر سیاوش محمدزاده شانه ساز متخصص بیماری های پوست و مجری طرح «كرم پوست نانو با خاصیت روشن كنندگی و ضد لك» در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پوست انسان روزانه در معرض انواع صدمه های محیطی همچون اشعه ماورای بنفش، آلودگی هوا، سوختگی و... قرار دارد كه یكی از شایع ترین تظاهرات آنها به وجود آمدن ماكول یا پچ های هیپر پیگمانته پوستی است.
وی اظهار داشت: از آنجایی كه لك ها در نواحی باز بدن (به ویژه در صورت) و در معرض تماس با نور خورشید تولید می شوند؛ به وضوح بر ظاهر مبتلایان تاثیر می گذارد و اثر آشكاری بر كیفیت زندگی دارد.
محمدزاده با اشاره به اینكه از این رو در صدد بر آمدیم تا از عصاره شیرین بیان و با استفاده از فناوری نانو، كرم پوست تهیه نماییم، اضافه كرد: عصاره شیرین بیان با مهار ملانوژنز (كاهش تولید ملانین) با استفاده از مهار فعالیت تیروزیناز و جلوگیری از ازدیاد پیگمانتاسیون ناشی از اشعه ماورا بنفش منجر به از بین رفتن لك و روشن شدن سطح پوست می گردد و با عنایت به اثرات التهابی آن حتی در پوست های حساس و تحریك شده هم مورد استفاده قرار می گیرد.
محمدزاده با اشاره به اینكه حامل های نانوذرات هم با عرضه خواص منحصر به فرد همچون اندازه كوچك، سطح تماس زیاد، بارگیری حجم زیاد دارو و فعل و انفعال بهتر در واكنش های دارویی از نظر بهبود عملكرد دارو مورد توجه قرار دارند، تصریح كرد: امیدواریم با ساخت و تولید این محصول گام موثر در بهبود كیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلالات رنگدانه ای پوست برداریم و سرآغاز یك رویكرد نوین در تولید محصولات و فراورده های نوین در داخل كشور داشته باشیم.
متخصص بیماریهای پوستی در مورد مزایای این محصول اظهار داشت: جذب كامل و قابل توجه در محل درگیری، ماده موثره صددرصد طبیعی، تاثیر مثبت و مشهود (كاهش ملانین پوست) بعد از ۱۲ هفته از شروع درمان در محل درگیری بدون تاثیر بر سایر ارگان های داخلی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر و ناسازگار با بدن نظیر پودر محافظ (متیل پارابن و پروپیل پارابن) و هیدروكینون، استفاده از حامل دارویی نانوذرات زیست سازگار و زیست تخریب پذیر، دوز مصرفی مجاز روزانه تعریف شده و منطبق بر دوز خوراكی مجاز روزانه جهت جلوگیری از عوارض جانبی ممكن از خصوصیات این محصول است.
وی در مورد خصوصیت های كرم پوست نانویی اظهار داشت: فرایند تولید سریع و موثر همچون امكان تولید در مقیاس زیاد، عدم استفاده از حلال آلی و توانایی زیاد این حامل ها در بارگزاری داروها از مزایای این محصول به حساب می آید.
مجری طرح اظهار داشت: اثربخشی بیشتر، افزایش میزان جذب، افزایش قدرت پوشانندگی، افزایش رطوبت و خاصیت كشسانی پوست، عدم استفاده از مواد موثره شیمیایی مرسوم نظیر اسید آسكوربیك و هیدروكینون، استفاده از مواد مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریكا و اتحادیه اروپا در فرمولاسیون محصول از دیگر خصوصیت های این محصول به حساب می آید.
محمدزاده اضافه كرد: هم اكنون منتظر جذب سرمایه گذار برای تولید انبوه هستیم.
به گزارش تعمیركار به نقل از مهر، طرح «كرم نانوذرات لیپیدی جامد حاوی عصاره شیرین بیان» توسط دكتر سیاوش محمدزاده شانه ساز، دكترای پزشكی متخصص بیماری های پوست به نتیجه رسیده است و آزمایش های این طرح با همكاری دكتر مهدی انصاری دوگاهه، دكترای داروسازی، متخصص فارماسیوتیكس و عضو هیات علمی در دانشگاه علوم پزشكی كرمان انجام گرفته است.
این طرح دارای ثبت اختراع داخلی، كد اخلاق و IRCT كارآزمایی بالینی در بخش پوست دانشگاه علوم پزشكی كرمان است. این طرح در نمایشگاه فناوری نانو سال ۹۷ عرضه شد و طرح برتر منتخب سومین دوره فستیوال بین المللی تجاری سازی فناوری های پزشكی و دارویی ۱۳۹۷ امارات متحده عربی شناخته شده است.

1397/08/18
22:54:31
5.0 / 5
4713
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار