تعمیرگاه ستفیکس
با داده های مریخ نورد كنجكاوی مشخص شد

كشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

كشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

به گزارش تعمیركار مریخ نورد كنجكاوی در جدیدترین جستجوی خود، شواهدی یافته كه ثابت می كنند مریخ در گذشته، یك ˮواحهˮ(منطقه سرسبز) در خود داشته است.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از تك كرانچ، دانشمندان با دیدن شواهدی كه "مریخ نورد كنجكاوی"(Curiosity Rover) در جدیدترین جستجوی خود در "گودال گیل"(Gale Crater) پیدا كرده، به این نتیجه رسیده اند كه مریخ در گذشته، یك واحه در خود داشته است. واحه ها نقاط سرسبزی هستند كه در بین صحرا و در پیرامون یك چشمه یا یك چاه شكل می گیرند.
دانشمندان با تحلیل داده های مریخ نورد "كنجكاوی"، به این نتیجه رسیده اند كه سنگ های حاوی نمك های معدنی، شواهدی در خصوص وجود دریاچه های آب شور هستند كه دوره های خشكسالی و طغیان را پشت سر گذاشته اند.
طبق بیانیه "آزمایشگاه پیش رانش جت"(JPL) ناسا در شهر پاسادنا، كالیفرنیا، مرحله بعدی این پژوهش، درك مدت زمان این تغییر و زمان وقوع آن خواهد بود.
گودال "گِیل"، دهانه ای در مریخ است كه در اثر تغییری در سطح مریخ شكل گرفته و شواهد بسیاری در خصوص وجود آب در گذشته در آن دیده می شود. وجود چنین شواهدی، گودال "گِیل" را به مكان مناسبی جهت بررسی های مریخ نورد كنجكاوی تبدیل نموده است.
این مریخ نورد كه هم اكنون در مأموریت به سر می برد، هنگام حركت در مریخ و ارسال داده های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه هایی را از هر لایه جمع آوری می كند.
"ویلیان راپین"(William Rapin)، پژوهشگر "موسسه فناوری كالیفرنیا"(Caltech) و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: دلیل ما جهت بررسی گودال "گیل" این است كه سابقه منحصر به فردی از تغییرات مریخ در خود دارد. درك زمان و چگونگی تكامل اقلیمی این سیاره می تواند بخش مهمی از معمای قابلیت زندگی در مریخ را حل كند.
راپین و گروهش در این بررسی، نمك هایی را در سنگ های رسوبی كشف كردند كه مریخ نورد كنجكاوی، ابتدا آنها را در سال 2017 كشف كرده بود. وجود این نمك ها نشان داده است كه در گذشته، دریاچه ها و تالاب هایی در مریخ وجود داشته اند كه نمك های آنها بعد از خشك شدن، در سنگ ها باقی مانده اند.
شاید كنجكاوی در مأموریت های آینده خود بتواند لایه های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره های مریخ، مورد بررسی قرار دهد. این مأموریت ها می توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون ها سال پیش پرده بردارند.1398/07/16
20:35:10
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار