تعمیرگاه ستفیکس
با عملكرد دقیق؛

دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط پژوهشگران كشور ساخته شد

دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط پژوهشگران كشور ساخته شد

تعمیركار: دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی كه توسط پژوهشگران و پژوهشگران دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است، ثبت اختراع شد.


به گزارش تعمیركار به نقل از وزارت علوم، این دستگاه توسط محمد فراهانی دانشجوی كارشناسی ارشد الكترونیك قدرت و ماشین های الكتریكی دانشگاه بیرجند و دكتر محمدعلی شمسی نژاد عضو هیئت علمی گروه آموزشی برق طراحی و ساخته شده است.
این دستگاه دارای خاصیت های منحصر به فردی است كه از آن جمله می توان به ولتاژ و جریان فتوولتائیك با ریپل بسیار پایین (كمتر از ۰/۵ درصد)، كنترل تمام دیجیتال با استفاده از EZDSP ۲۸۳۳۵، دینامیك سریع، انعطاف پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا و همین طور قیمت پایین این دستگاه در مقایسه با مدل خارجی (یك ششم قیمت نسبت به مدل وارداتی) اشاره نمود.
هزینه اجرای این پروژه ۵ میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز ۲ سال به طول انجامیده است.
در سال های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به سبب كاهش پیوسته منابع انرژی متداول و مرسوم، تقاضای بیش از پیش انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی های فسیلی به طورچشمگیری افزایش یافته است.
در میان منابع انرژی تجدیدپذیر، استفاده از سیستم های تولید انرژی خورشیدی به سبب هزینه عملكرد و نگه داری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملكرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترس پذیری در سراسر كره زمین به سرعت در حال رشد است.
اما با وجود مزیت های فراوان، سیستم های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند. بازدهی یك سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، مشخصات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریكنواخت و غیره بستگی دارد. بعلاوه منحنی مشخصه جریان ولتاژ خروجی سیستم خورشیدی وابسته به شرایط محیطی و امپدانس بار شدیداً غیرخطی است و توسط یك نقطه كار بهینه موسوم به نقطه توان بیشینه مشخص می شود.
از این رو، قبل از نصب و به كارگیری سیستم های خورشیدی، باید ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملكرد سیستم های آماده سازی توان خورشیدی شامل اینورترهای خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آنها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر صورت گیرد. بدین جهت، از شبیه ساز آرایه خورشیدی به شكل گسترده استفاده می شود.
دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی با عملكرد دقیق و دینامیك با شماره اختراع ۹۹۰۸۷ در سازمان ثبت اسناد كشور ثبت اختراع شد.


منبع:

1398/07/11
11:48:33
5.0 / 5
5049
تگهای خبر: الكترونیك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار