تعمیرگاه ستفیکس
پژوهشگران آمریكایی:

ویپ ها حاوی فلزات مضر هستند

ویپ ها حاوی فلزات مضر هستند

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه دستگاههای ویپ، فلزات مضری را در خود جای داده اند كه می توانند مشكلات بسیاری را به همراه داشته باشند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، گروهی از دانشمندان "دانشگاه كالیفرنیا، ریورساید"(UCR) در بررسی جدید خود دریافتند كه تراكم فلزات در بخار دستگاه های ویپ، از زمان معرفی این ابزار در سال 2013 تاكنون، افزایش داشته است.
ویپ ها، یك باتری و یك واحد اتم ساز دارند كه در طراحی جدید این ابزار نیز به چشم می خورد. ویپ ها، هم اكنون با طراحی جدید ارائه می شوند، باتری های قوی تری دارند و مخزن آنها نیز ظرفیت بالاتری را برای ذخیره مایعات شامل می شود اما باتری های قوی و تجهیزات جدیدی كه در این دستگاهها مورد استفاده قرار گرفته اند، می توانند میزان تراكم فلز را در بخار انتشار یافته تغییر دهند.
"مونیك ویلیامز"(Monique Williams)، پژوهشگر دانشگاه كالیفرنیا، ریورساید و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ویپ های جدید، ولتاژ و قدرت بالاتری دارند؛ در نتیجه می توانند تراكم بیشتری از فلزاتی مانند نیكل، آهن و مس را در بخار خود داشته باشند.
پژوهشگران در این پروژه، شش نوع ویپ را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند كه بخار ناشی از آنها، فلزاتی را در بر دارد كه منبع آنها، واحد اتم ساز دستگاه است. آنها همین طور دریافتند دستگاههایی كه قسمت های فلزی آنها در واحد اتم ساز كمتر است، كمترین تراكم فلز را در بخار خود دارند.
از میان 19 فلز بررسی شده در این پژوهش، آلومینیوم، كلسیم، كروم، مس، آهن، سرب، منیزیم، نیكل، سیلیكون، قلع و روی، تركیباتی بودند كه در واحد اتم ساز وجود داشتند.


ویلیامز اضافه كرد: تراكم فلزاتی مانند سرب در بخار سیگارهای الكترونیكی، با ولتاژ بیشتر افزایش می یابد. تراكم برخی تركیبات همچون كروم، سرب و نیكل آنقدر بالا است كه می تواند نگرانی بزرگی برای سلامتی باشد. ما دریافتیم تراكم كروم، مس، سرب، نیكل و روی، از میزان تراكم محدود و مجازی كه توسط "سازمان ایمنی و سلامت حرفه ای"(OSHA) مشخص شده، بالاتر است.
كروم، سرب و نیكل، تركیباتی سرطان زا هستند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض كروم می تواند سبب بروز مشكلاتی در دستگاه گوارش، سرطان بینی و ریه، تحریك تنفس و اختلال در عملكرد ریه ها شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرب می تواند مشكلاتی همچون استفراغ، اسهال، مشكلات قلبی- عروقی و سرطان ریه را به همراه داشته باشد. تنفس نیكل نیز می تواند بیماری ریه، لطمه به حفره بینی، تحریك ریه و التهاب ریه، هایپرپلازی سلول های ریوی و فیبروز را به همراه داشته باشد.
"پرو تالبوت"(Prue Talbot)، استاد زیست شناسی سلولی دانشگاه كالیفرنیا، ریورساید و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: هنگامی كه از باتری های قوی تری در سیگارهای الكترونیكی استفاده كردیم، واحد اتم ساز آنها به دمای بیشتر از 300 درجه سلسیوس رسید و تركیبات مضری تولید كرد. وجود فلزات سنگین كه بعضی از آنها، سرطان زا هستند، موضوعی نگران كننده است برای اینكه قرار گرفتن در معرض این فلزات می تواند مشكلات بسیاری را به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: داده های این پژوهش، مزایای بسیاری را برای سازمان های نظارتی، ارائه دهندگان خدمات مربوط به سلامت و مصرف كنندگان آنها به همراه خواهد داشت.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1398/07/06
22:45:45
5.0 / 5
4667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار