تعمیرگاه ستفیکس

آزمایشگاه الكترواپتیك در پژوهشگاه فضایی ایران راه اندازی شد

آزمایشگاه الكترواپتیك در پژوهشگاه فضایی ایران راه اندازی شد

تعمیركار: آزمایشگاه الكترواپتیك سنسورهای فضایی در پژوهشگاه فضایی ایران راه اندازی شد.به گزارش تعمیركار به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، روز چهارشنبه مورخ ۳ مهر، آزمایشگاه الكترواپتیك گروه سنسورهای فضایی پژوهشكده مكانیك در شیراز با حضور دكتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و معاونان و مدیران این پژوهشگاه و مهندس سهرابی مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس راه اندازی شد.
بنا به این گزارش، در این مراسم، دكتر رحیم اقرء رئیس پژوهشكده مكانیك درباب راه اندازی آزمایشگاه الكترواپتیك، اظهار داشت: ایجاد چنین آزمایشگاهی در بخش الكترواپتیك صنعت فضایی كشور با راهبرد ایجاد زیرساخت دانش اپتیكی متناسب با پیشبرد ماموریت های فضایی در این عرصه حساس، اقدامی ضروری بوده كه با تلاش متخصصان پژوهشكده مكانیك و ستاندن مشاوره های جامع از نخبگان دانشگاهی و تحقیقاتی كشور، راه اندازی شده و آماده بهره برداری است.
اقرء گفت: آزمایشگاه الكترواپتیك با مساحت ۱۰۶ متر فضای تمیز ۱۰۰۰۰، شامل ۳۶ متر فضای ۱۰۰۰ و ۳۳ متر فضای اتاق تاریك برمبنای استانداردهای ISO۱۴۶۴۴ و ECSs-ST- ۷۰-OIC طراحی و ساخته شده است. در داخل این آزمایشگاه سه سكوی ضد ارتعاش با میرایی بیشتر از ۹۸ درصد ارتعاش محیط وجود دارد كه برای صحه سنجی سنسورهای ستاره، خورشید و افق زمین تجهیز شده است.
رئیس پژوهشكده مكانیك اشاره كرد: حالا، چیدمان های تست و صحه سنجی سنسورهای فضایی خورشید، ستاره و افق زمین برگزار شده در این آزمایشگاه، آماده پوشش دهی نیاز داخلی پژوهشگاه و خدمات رسانی به فعالان حوزه استراتژیك اپتیك و فوتونیك كشور است.
اقرء درباره خاصیت های این آزمایشگاه اضافه كرد: این آزمایشگاه با متراژ و كلاس كاری طراحی شده یكی از با كیفیت ترین آزمایشگاه های الكترواپتیك كشور است.
رئیس پژوهشكده مكانیك از خصوصیات بارز این آزمایشگاه را فراهم نمودن بسترهای الكترونیكی و اپتیكی در كلاس تمیز برای تجمیع المان های اپتیكی، مونتاژ قطعات الكترونیكی و تست حسگرها است، برشمرد كه بر طبق استانداردهای فضایی باید در كلاس ۱۰۰۰ صورت گیرد.


منبع:

1398/07/05
13:46:08
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار