تعمیرگاه ستفیکس

روزشماری ناسا برای فرود اینسایت در مریخ

روزشماری ناسا برای فرود اینسایت در مریخ

تعمیركار: فضاپیما رباتیك سطح نشین ˮاینسایتˮ(InSight) ناسا در ۵ ماه مه ۲۰۱۸ از كالیفرنیا برای بررسی ساختار داخلی مریخ به فضا پرتاب شد و الان ناسا امیدوار است كه این فضاپیما در تاریخ ۲۶ نوامبر در سطح مریخ فرود بیاید.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، "اینسایت" یك فضاپیمای رباتیك سطح نشین مریخ است كه مقرر است برای نخستین بار نقشه درونی مریخ را تهیه نماید. این فضاپیما در ساعت ۱۱: ۰۵ به وقت محلی ۵ مه ۲۰۱۸ از كالیفرنیا به فضا پرتاب شد و مقرر است ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ بر روی سطح مریخ فرود بیاید و ماموریتش را برای جمع آوری اطلاعات آغاز كند. محل فرود اینسایت، " هامونه الیسیوم"(Elysium Planitia) دومین منطقه بزرگ آتشفشانی در مریخ در نظر گرفته شده كه در آنجا با بكار انداختن یك حسگر و یك پروب دما و همینطور انجام آزمایش علمی رادیویی برنامه مطالعه ساختار داخلی مریخ صورت خواهد گرفت. اینسایت ظرفیت حمل ۵۰ كیلوگرم بار مفید را دارد و این دفعه حامل تجهیزات علمی شامل لرزه سنج، جعبه سنسور بار، دوربین ها، سامانه نصب تجهیزات، و پس بازتابگر لیزری(Retroreflector) می باشد.
هدف این فرودگر در این سفر شش ماهه، بررسی پوسته و قسمت های داخلی مریخ برای درك شكل گیری و تكامل این سیاره است.
شاید این فرودگر بتواند اطلاعاتی را در مورد سیاره های اطراف و چگونگی شرایط اقلیمی و امكان قابل سكونت بون آنها عرضه نماید.
فضاپیمای اینسایت به بررسی بخش های عمیق مریخ خواهد پرداخت. اینسایت می تواند اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره، پالس و دمای آنرا بررسی كند. ناسا می گوید: ما توسط این فضاپیما برای اولین بار می توانیم سیاره مریخ را از زمان تشكیل آن( ۴.۵ میلیارد سال گذشته) بررسی نماییم.
اینسایت به ما اطلاعاتی در مورد لایه های درونی سیارات عرضه خواهد كرد.
این ماموریت با مطالعه لایه های عمیق و درونی مریخ، اطلاعات ما را از سیارات سنگی و زمین و ماه افزایش خواهد داد.


بخش استوانه ای بالای این فضاپیما به گونه ای طراحی شده است كه می تواند حدودا ۱۶ فوت(۵ متر) در خاك مریخ فرو رود.
همینطور حسگر زلزله سنج آن به محض فرود توسط یك بازوی مكانیكی از فضاپیمای جدا خواهد شد و برای نظارت بهتر بر لرزش، روی سطح مریخ قرار خواهد گرفت.
به قول ناسا، بعد از گذراندن بیشتر از ۳۰۰ میلیون مایل در فضا و رسیدن به فضای مریخ، فقط هفت دقیقه طول می كشد تا فضاپیمای اینسایت به صورت ایمن در سطح مریخ فرود بیاید.
سرعت این فضاپیما در اتمسفر به ۱۳ هزار مایل(۲۰۹۲۱.۴۷۲ كیلومتر) در ساعت می رسد.
"بروس بانرد"(Bruce Banerdt)، پژوهشگر اصلی فضاپیمای اینسایت اظهار داشت: عملیاتی كه ما می خواهیم توسط این ماموریت انجام دهیم درك اولیه سیستم خورشیدی است.
ابزار اولیه اینسایت یك حسگر "لرزه سنج" ساخت فرانسه است. این دستگاه به منظور شناسایی كوچكترین حركت تمام سطوح مریخ هستند.
دكتر بانرد اضافه كرد: این وسیله بسیار حساس است به طوریكه می تواند یك موج لرزه ای با شعاع نصف یك اتم هیدروژن را اندازه گیری نماید.
كارشناسان معتقدند زلزله ای كه در مریخ رخ می دهد، دارای مقیاسی كمتر از ۰.۶ ریشتر است.
تجهیزات رادیویی كه بر روی فرودگر اینسایت متصل شده است می تواند موقعیت مكانی اینسایت را شناسایی كند و دریابد كه چه مقدار زمان طول می كشد تا مریخ به دور خوشید بچرخد.
ناسا در ماه مه با پرتاب فرودگر مریخی "InSight"، دو ماهواره كوچك یا همان تاسواره را به اندازه دو كیف دستی به نام های "Marco-A" و "MarCO-B" با آن همراه كرد. این دو فضاپیمای كوچك در نوع خود نخستین هستند كه به فضای عمیق رسیده اند.


در تاریخ ۳ اكتبر تصویر فوق توسط MarCO-B به ثبت رسید كه در آن مریخ را به شكل نقطه كوچكی در سمت راست می بینیم.
تاسواره برای گرفتن این عكس باید می چرخید تا بتواند دوربین خویش را به سمت مریخ بگیرد.
گوشه هایی از چندین ابزار جانبی تعبیه شده روی تاسواره همچون یك پتوی حرارتی در سمت چپ و بالا و در زیر آن، آنتن تغذیه هم در حاشیه این عكس دیده می گردد. همینطور سمت راست تصویر با استفاده از آنتن تقویت اشغال شده است.
این عكس از فاصله حدود ۱۲.۸ میلیون كیلومتری گرفته شده است. هنگامی كه آنها به مریخ برسند، با فرود "اینسایت" بر سطح مریخ، به تقویت ارتباط با زمین كمك می كنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/08/11
23:44:56
5.0 / 5
4999
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار