تعمیرگاه ستفیکس

ساخت كوچك ترین دستگاه شمارش گر خون

ساخت كوچك ترین دستگاه شمارش گر خون

به گزارش تعمیركار یك شركت خارجی اعلام نمود كوچك ترین و سریع ترین دستگاه شمارش گر سلول های خون را ساخته است.به گزارش تعمیركار به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، اسنلیكس (Essenlix) یكی از شركت های پیشرو در حوزه كاربرد فناوری نانو، یادگیری ماشینی و زیست شناسی پیشرفته در بخش تست های سلامتی است. این شركت اعلام نمود كه موفق به ساخت كوچك ترین، ارزان ترین و ساده ترین ابزار شمارش گر خون به نام iMOST-CBC شده است.
iMOST یك پلتفورم شمارش گر همراه می باشد كه در آن از نوآوری منحصربه فردی استفاده شده و با آن می توان به سرعت و سادگی و دقت بالا در هر جایی آزمایش شمارش خون را انجام داد. این دستگاه در مدت ۶۰ ثانیه می تواند داده ها را به دست آورده و به پزشك ارسال نماید. این پلتفورم قابل استفاده برای انواع مختلف زیست شناساگرها در سیالات مختلف بدن است. نخستین كاربرد iMOST در شمارش سلول های خون است جایی كه تعداد سلول ها در فرد سالم و بیمار متفاوت می باشد و می توان از آن برای تشخیص بیماری استفاده نمود.
iMOST-CBC در ابعاد یك تمبر پستی بوده و ابزار خوانش آن هم در اندازه های یك قوطی كبریت است. از تلفن همراه هوشمند بعنوان سخت افزار استفاده می شود كه نرم افزار ویژه ای هم در آن نصب شده است. دستگاه iMOST-CBC حدودا صد برابر كوچك تر از كوچك ترین دستگاه شمارش گر سلول های خون است و هزار تا ده هزار برابر كوچك تر از یك دستگاه شمارش گر رومیزی خون است.
برای استفاده از این تكنولوژی تنها لازم است كه یك سوراخ كوچك روی پوست بوجود آمده تا یك قطره خون بیرون بیاید. این قطره خون به صورت مستقیم روی كارتی گذاشته شده و آنرا درون دستگاه خوانش قرار می دهند. دستگاه خوانش به تلفن هوشمند متصل است و برنامه روی تلفن اجرا می شود. در مدت یك دقیقه بسته به پارامترهای تست، نتیجه آماده و برای پزشك ارسال می شود.
مزیت های این فناوری، یعنی كوچكی، سرعت بالا، سهولت كاربرد و ارزان بودن، در نتیجه استفاده از فناوری نانو، یادگیری ماشینی و زیست فناوری پیشرفته است. این همگرایی سبب شده تا ابعاد دستگاه كوچك و ساده شده اما نتایج همچنان دقیق عرضه می شود.

1398/06/03
19:40:21
5.0 / 5
4666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار