تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش پژوهشگران آمریكایی

هوش مصنوعی طوفان تگرگ را پیش بینی می كند!

هوش مصنوعی طوفان تگرگ را پیش بینی می كند!

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی، یك مدل یادگیری عمیق ابداع نموده اند كه می تواند طوفان های تگرگ و شدت آنها را پیش بینی نماید.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، پژوهش جدید "سازمان ملی پژوهش های جوی"(NCAR) آمریكا نشان داده است شاید هوش مصنوعی كه معمولا در سیستم های تشخیص چهره به كار می رود، بتواند به پیش بینی طوفان های تگرگ و شدت آنها كمك نماید.
دانشمندان این سازمان، یك مدل یادگیری عمیق موسوم به "شبكه عصبی پیچشی"(ConvNet) را آموزش دادند تا بتواند خاصیت های طوفان هایی كه بر شكل گیری تگرگ اثر می گذارند و میزان شدت طوفان های تگرگ را تشخیص دهد. از آنجائیكه تشخیص هر دو مورد معمولا كار دشواری است، این مدل در صورت موفقیت می تواند بسیار كارآمد باشد.
نتایج این پژوهش كه با حمایت "بنیاد ملی علوم آمریكا"(NSF) انجام شده، می تواند اهمیت بررسی ساختار كلی طوفان را كه موضوعی چالش برانگیز است، مشخص نماید.
"دیوید جان گاگن"(David John Gagne)، سرپرست این گروه پژوهشی اظهار داشت: ما می دانیم كه ساختار طوفان می تواند بر تولید تگرگ موثر باشد اما بیشتر روش های پیش بینی تگرگ معمولا فقط بخش كوچكی از طوفان را مورد بررسی قرار می دهند و نمی توانند شكل و ساختار گسترده تری را تشخیص دهند.
"نیك اندرسون"(Nick Anderson)، مسئول برنامه های بنیاد ملی علوم آمریكا اظهار داشت: تگرگ، به خصوص تگرگ های بزرگ می توانند اثرات قابل توجهی بر اقتصاد و كشاورزی داشته باشند. استفاده از ابزار مبتنی بر یادگیری عمیق با روش های منحصر به فرد می تواند بینش جدیدی در مورد شرایطی كه تگرگ های بزرگ در آن پیش می آید فراهم آورد و پیش بینی در این مورد را بهبود ببخشد. یادگیری عمیق، یك روش علمی خلاقانه و كارآمد برای این حوزه خواهد بود.
این پژوهش، بر طبق بررسی پیشین "گاگن" انجام شده كه شكل متفاوتی از یادگیری ماشینی موسوم به مدل "جنگل تصادفی"(random forest) را برای پیش بینی تگرگ به كار برده بود. مدل جنگل تصادفی بجای تحلیل تصاویر، سوالاتی را مطرح می كند كه برای تعیین میزان احتمال تگرگ طراحی شده اند. این سوالات می توانند موضوعات گوناگونی همچون نقطه شبنم - دمایی كه هوا باید برای اشباع شدن با بخار آب به آن برسد-، دما یا باد را در بر داشته باشد. مجموعه پاسخ های داده شده به این سوالات می توانند پیش بینی قابل اطمینانی عرضه كنند.
گام بعدی برای پیشرفت این مدل جدید یادگیری، آزمایش آن با بررسی های مربوط به طوفان و تگرگ است تا مدل به مرحله اجرایی برسد.
این پژوهش، در مجله "Monthly Weather Review" به چاپ رسید.
منبع:

1398/05/29
14:45:38
5.0 / 5
4758
تگهای خبر: تشخیص , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار