تعمیرگاه ستفیکس
راه های بهره مندی از نخبگان۸-

ضرروت اعتماد به نخبگان برای تولید محصولات ایرانی

ضرروت اعتماد به نخبگان برای تولید محصولات ایرانی

تعمیركار: یكی از نخبگان ایرانی بازگشته به كشور اظهار داشت: می بایست به نخبگان طوری اعتماد شود كه بتوانند در كشور مفید عمل كنند و محصولاتشان را به بازار وارد كنند.دكتر مجتبی رضایی دكتری فیزیك از دانشگاه كالگری كانادا در رشته لیزر اسپكتروسكوپی با اشاره به دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح كرد: برای تحقق منویات رهبری در جهت استفاده از نخبگان برای رفع معضلات كشور لازم است كه یك فرهنگ سازی شود.
وی اضافه كرد: فرهنگ سازی در مصرف محصولات ایرانی و اعتماد به محققان كشور زمینه ساز استفاده از نخبگان است.
این محقق با اشاره به اینكه طی یك سالی كه از كانادا بازگشته ام مشكلاتی وجود داشته كه هنوز هم مرتفع نشده است، تصریح كرد: من تلاش كردم دو نفر از نخبگان كه مقیم ایران نبودند را به تیممان در شركت اضافه كنم ولی نتوانستم چونكه آنها می ترسند بدون اینكه از توانایی هایشان استفاده گردد به كشور بازگردند.
به گفته رضایی، آنها می ترسند توانایی هایی كه دارند در كشور مورد استقبال قرار نگیرد و آنطور كه باید نتوانند كار كنند.
وی با اشاره به اینكه روند پروژه علمی گرفتن در كانادا طوری بود كه به سختی وارد یك پروژه می شدیم، اظهار داشت: اما پس از تاییدیه گرفتن تسهیلات بلاعوضی در اختیار تیم قرار می گرفت تا پروژه به نتیجه برسد.
این محقق افزود: اما در ایران برعكس است؛ نخبه پس از ورود به كشور توسط بنیاد ملی نخبگان به خوبی حمایت می شود؛ حتی پارك پردیس هم در جهت راه اندازی شركت دانش بنیان و تولید حمایت هایی می گردد اما به جهت اینكه محصولی تولید و به بازار عرضه نماییم تضمینی وجود ندارد.
رضایی تصریح كرد: این صنایع هستند كه می توانند بازار محصولاتی كه توسط تولیدكنندكان به تولید می رسند را تضمین كنند اما هنوز هم در صنایع از محصولات شناخته شده خارجی استقبال می كنند.
این محقق بیان كرد: اكنون پس از یك سال توانستیم دو پروژه برای شركت گاز انجام دهیم؛ اما مشكل اینجاست كه صنایع اعتماد ندارند و این باید فرهنگ سازی شود.
وی با تاكید بر اینكه این فرهنگ سازی و اعتماد می تواند شركت را سرپا نگه دارد، اظهار داشت: حمایت هایی كه مقرر است به صورت ضمانت نامه در قرار داد این پروژه صورت گیرد نیاز به سند، كسر از حقوق و...دارد تا پیش پرداخت را بگیریم؛ همینطور ما در قرارداد منعقد كردیم كه اگر موفق نشویم باید ۳برابر میزان مبلغ پرداختی را برگردانیم.
رضایی با تاكید براینكه به جهت اینكه بتوانیم محصولی كه تولید كرده ایم را به بازار وارد نماییم تمام ریسك ها را پذیرفته ایم، بیان كرد: اگر صنایع استقبال كنند و همچنان اعتماد داشته باشند می توانیم طوری ایفای نقش نماییم كه مشكلات كشور برطرف شود.

1397/08/07
14:11:41
5.0 / 5
4865
تگهای خبر: راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار