تعمیرگاه ستفیکس
پژوهشگران سوئیسی انجام دادند

شناسایی تغییرات پروتئین با كمك یك فیلم مولكولی

شناسایی تغییرات پروتئین با كمك یك فیلم مولكولی

تعمیركار: پژوهشگران سوئیسی توانستند با تهیه فیلمی از حركات مولكول یك پروتئین، به تغییرات آن در واكنش به نور پی ببرند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "مركز تحقیقات پل شرر"(PSI) سوئیس توانستند انرژی مولكولی را ثبت كنند و نحوه تولید انرژی را در غشای سلول ها نشان دهند. آنها برای این كار، یك روش پژوهشی جدید ارائه دادند كه سبب می شود تحلیل فرآیندهای سلولی، مؤثرتر از پیش باشد.
تغییرات ساختاری پروتئین در موجودات زنده، مسئولیت خیلی از عملكردهای زیست شیمی كنترل شده مانند تولید انرژی در غشای سلول را بر عهده دارند. این پروتئین موسوم به "باكتریورودوپسین"(Bacteriorhodopsin)، در ریزارگانیسم هایی وجود دارد كه در دریاچه ها، نهرها و جریانات آبی ساكن هستند. مولكول این پروتئین كه با كمك نور خورشید فعال می شود، تركیبات موجود در درون و بیرون غشای سلول را شارژ می كند و ساختار سلول را تغییر می دهد.
پژوهشگران مركز تحقیقات پل شرر، در این پروژه توانستند لیزرهای اشعه ایكس خالی از الكترون را بررسی نمایند. آنها همین طور توانستند قسمتی از این پروسه را در نوعی فیلم مولكولی ثبت كنند. "توبیاس وینرت"(Tobias Weinert)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما در این پژوهش توانستیم قسمتی از حركات پروتئین باكتریورودوپسین را كه بسیار سریع و در مدت میكروثانیه رخ می دادند، دنبال نماییم.
پژوهشگران جهت بررسی این فرایند، از روش "بلورنگاری"(crystallography) استفاده كردند و توانستند تصاویری از حركات پروتئین تهیه كنند. آنها بعد از تهیه تصاویر، آنها را كنار هم قرار دادند و توانستند فیلمی را از آنها عرضه كنند.
در این پژوهش برای تقلید نور خورشید، از پرتو لیزر استفاده شد تا توالی حركات پروتئین مشخص شوند. لیزر توانست به تولید تصاویر مورد نیاز از پروتئین با وضوح بالا كمك نماید و كامپیوتر ها توانستند تصویری از ساختار پروتئین را در هر لحظه عرضه كنند. فیلمی كه در نهایت تهیه شد، تغییرات صورت گرفته در ساختار مولكول باكتریورودوپسین را در ۲۰۰ میلی ثانیه بعد از تابش نور نشان داده است.
ما با این روش جدید می توانیم بزرگترین تغییرات ساختاری مولكول را در زمان واقعی مشاهده نماییم و به اسرار ورای مولكول هر پروتئین در زنجیره مولكولی پی ببریم.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1398/04/17
13:26:23
5.0 / 5
4787
تگهای خبر: شارژ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار