تعمیرگاه ستفیکس

بازوی جستجوی حیات روی مارس ۲۰۲۰ نصب گردید

بازوی جستجوی حیات روی مارس ۲۰۲۰ نصب گردید

تعمیركار: كاوشگر مریخ نورد ˮمارس 2020ˮ كه در آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) در حال مونتاژ است اخیرا بازوی رباتیك خودرا كه برای جستجوی حیات روی سیاره سرخ طراحی شده است، دریافت كرد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، كاوشگر مریخ نورد "مارس ۲۰۲۰" كه اخیراً چرخ هایش نصب شده بود، حالا به بازوی رباتیك نیز مجهز شد.
در تاریخ ۲۱ ژوئن، مهندسان آزمایشگاه پیشران جت ناسا در پاسادنای كالیفرنیا، آغاز به اتصال بازو و دست رباتیك پیچیده "مارس ۲۰۲۰" كردند كه این كاوشگر بدون سرنشین از آنها برای یافتن علایم حیات در گذشته و حال سیاره سرخ استفاده خواهدنمود.
این بازوی رباتیك شبیه به بازوی رباتیك كاوشگر "كنجكاوی"(Curiosity) ناسا است، البته این نسخه بسیار پیچیده تر با مجموعه ای جدید از دستگاه های طراحی شده و استفاده از تجربه عملیاتی "كنجكاوی" است.
این بازوی رباتیك تا ۲.۱ متر قابلیت باز شدن دارد و به لطف مجموعه ای از موتورهای محرك چرخشی در شانه، آرنج، مچ و مفصل ها پنج درجه آزادی عمل دارد.
وظیفه اصلی این بازوی رباتیك حمل و نقل برجك است كه از آن برای جمع آوری نمونه ها و مطالعات سطح و زیر سطح مریخ استفاده می شود.
این كاوشگر شامل ابزاری موسوم به "SHERLOC" است كه از طیف سنج، یك لیزر و یك دوربین برای جستجوی تركیبات آلی و مواد معدنی كه امكان دارد تحت تأثیر زندگی میكروبی قرار گرفته باشند بهره می برد. همین طور دوربین "WATSON" برای "SHERLOC" مانند دستیار زمین شناس عمل می كند و بافت سنگ و خاك مریخ را بزرگنمایی و ثبت می كند.
یكی دیگر از ابزار برجك این كاوشگر، "PIXL" است كه به دنبال نشانه هایی از زندگی باستانی در سنگ ها و خاك مریخ خواهد گشت.


اما ستاره این نمایش، مته "مارس ۲۰۲۰" است كه این كاوشگر از آن برای رسیدن به ۲۷ میلی متری سنگ ها برای جستجوی نمونه هایی كه طی قرن ها بمباران رادیواكتیو و واكنش های شیمیایی خشن تحت تأثیر قرار نگرفته اند، استفاده می نماید.
علاوه بر این، بازو و دست رباتیك نمونه ها را داخل كاوشگر جمع آوری می كنند، جایی كه یك بازوی رباتیك دوم كه بسیار كوچك تر از اولی است نمونه ها را در ظروف مخصوص بسته بندی می كند تا طی ماموریت بعدی به زمین آورده شوند.
"رایان ون شیلیفگارد" مهندس پشتیبانی در JPL می گوید: كاوشگر ما به دست و بازوی رباتیك نیاز مبرم دارد، چونكه آنها عملیات های بسیار پیچیده را به راحتی انجام می دهند.
ماموریت "مارس ۲۰۲۰" برای پرتاب در ژوئیه ۲۰۲۰ از ایستگاه نیروی هوایی كیپ كاناورال در فلوریدا برنامه ریزی شده است و در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ روی مریخ فرود خواهد آمد.
منبع:

1398/04/10
20:04:02
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: دستگاه , ربات , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار