تعمیرگاه ستفیکس

تشخیص سریع بیماری گیاهان با پچ ریزسوزن

تشخیص سریع بیماری گیاهان با پچ ریزسوزن

به گزارش تعمیركار محققان دانشگاه نورث كارولینا موفق به ابداع یك پچ با سوزن های ریز شده اند كه دی. ان. ای گیاه و موجودات زنده باعث بیماری گیاه را جمع آوری می كند و منجر به تشخیص سریع بیماری گیاهان می شود.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، هنگامی كه كشاورزان گیاهان مریض را در محصولات خود پیدا می كنند، مهم می باشد كه فوراً بدانند كدام بیماری مسئول است.
حالا تكنولوژی جدید ریزسوزن(microneedle) توانسته راه را برای ساخت یك پچ فراهم آورد كه بیماری گیاه را ظرف چند دقیقه به درستی تشخیص می دهد.
در مواردی كه بلافاصله مشخص نمی گردد كه كدام بیماری، گیاه را گرفتار كرده است، نمونه هایی كه از گیاه گرفته می شود مورد بررسی قرار می گیرند تا ببینند كدام دی. ان. ای ارگانیسم عامل بیماری در گیاه وجود دارد و سبب ایجاد بیماری شده است.
هر چند پیش از اینكه دی. ان. ای شناسایی شود می بایست از طی یك فرایند چند مرحله ای به نام "استخراج CTAB" از مواد نمونه جدا شود. این فرایند در آزمایشگاه انجام می شود و شامل خرد كردن بافت گیاه، اضافه كردن حلال های آلی و قرار دادن مخلوط در سانتریفوژ است. همینطور انجام آن سه تا چهار ساعت طول می كشد.
دانشمندان دانشگاه دولتی "نورث كارولینا" در كوشش برای ایجاد یك جایگزین سریع تر و آسان تر، یك پچ به اندازه یك تمبر پستی ساخته اند كه از یك پلیمر ارزان قیمت ساخته شده و یك طرف آن با صدها سوزن كوچك پوشانده شده است.
هر یك از این سوزن ها با تنها ۰.۸ میلی متر طول به بافت گیاه نفوذ می كنند و بعد از چند ثانیه پچ با پوست ساكن شده و با یك محلول شسته می شود. بدین ترتیب ماده ژنتیكی حاوی دی. ان. ای از سوزن ها جمع آوری می شود.
كل این فرایند فقط یك دقیقه طول می كشد. بعد از آن البته هنوز هم باید دی. ان. ای در یك آزمایشگاه شناسایی شود.


"كینشان وی" سرپرست این مطالعه می گوید: استخراج دی. ان. ای مانع بزرگی بر سر راه پیشرفت ابزارهای آزمایش گیاهان شده است.
وی ادامه داد: ما هم اكنون به دنبال توسعه یك دستگاه ارزان قیمت، یكپارچه و قابل حمل هستیم كه می تواند هر مرحله از فرایند را از گرفتن نمونه برای شناسایی گرفته تا شناسایی پاتوژن و گزارش نتایج حاصل از آزمایش به تنهایی انجام دهد.
این مطالعه در مجله ACS Nano انتشار یافته است.1398/03/22
15:14:32
5.0 / 5
4746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار