تعمیرگاه ستفیکس
پژوهشگران آمریكایی:

كنترل وزن، خطر مبتلاشدن به دیابت نوع 2 را می كاهد

كنترل وزن، خطر مبتلاشدن به دیابت نوع 2 را می كاهد

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی دریافتند كه می توان با كنترل وزن نوجوانان، خطر ابتلای آنها به دیابت نوع دو را كم كرد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از ان. بی. سی، پژوهشگران می دانند كه "اگزوسام ها"(Exosomes) می توانند به همراه جریان خون در بدن منتقل شوند و فرآیندهای گوناگونی همچون رشد و پیشرفت متابولیسم بدن را تنظیم كنند. اگزوسام ها، نانوذراتی هستند كه از سلول های چربی آزاد می شوند و نقش مهمی در پایداری شرایط بدن افراد سالم دارند اما هنگامی كه چربی "بیمار" باشد، خاصیت های آن تغییر می كند؛ در نتیجه ملتهب می شود و عملكرد اندام های بدن را مختل می كند.
پژوهشگران "مركز ملی پزشكی كودكان آمریكا"(Children's National Medical Center) تصمیم گرفتند این پروسه را در نوجوانانی كه از اضافه وزن رنج می برند، بررسی نمایند.
اضافه وزن، یك عامل خطرناك برای مقاومت در مقابل انسولین و ابتلاء به دیابت نوع دو به حساب می آید اما این گروه پژوهشی به سرپرستی دكتر "رابرت فریشتات"(Robert Freishtat)، استاد پزشكی "دانشگاه جرج واشنگتن"(GW) و دكتر "شیلا مگی"(Sheela Magge)، استادیار پزشكی "دانشگاه جانز هاپكینز"(Johns Hopkins University) قصد دارند بدانند كه دلیل ابتلای برخی نوجوانان به دیابت نوع دو چیست و چرا بعضی از نوجوانان در این دوره سنی، از مشكلات متابولیك رنج می برند در صورتیكه برخی دیگر سالم هستند. سوال دیگر پژوهشگران این است كه آیا چربی می تواند سبب ابتلای افراد دارای اضافه وزن به بیماری شود یا خیر.
فریشتات و مگی، بررسی خودرا با ۵۵ نوجوان دارای اضافه وزن انجام دادند كه بین ۱۲ تا ۱۷ سال بودند. همه این نوجوانان از نظر سن، جنسیت، نژاد، مرحله بلوغ، شاخص توده بدن و توده كلی چربی، یكسان بودند. عامل تمایز شركت كنندگان، فقط در محل ذخیره چربی بود.
پژوهشگران، سه آزمایش انجام دادند تا متابولیسم بدن شركت كنندگان، تركیب بدن آنها و اگزوسام های در گردش را بررسی نمایند. اولین آزمایش كه آزمایش دهانی گلوكز بود، سوخت و ساز كارآمد بدن را بررسی می كرد، دومین آزمایش، سنجش تراكم استخوان و سومین آزمایش، گردش سیگنال های چربی را در جریان خون تحلیل می كرد.


آزمایش ها نشان دادند نوجوانانی كه قند خون و چربی احشایی آنها بالا است، گردش اگزوسام متفاوتی دارند.
فریشتات در این زمینه اظهار داشت: ما امیدواریم كه پزشكان بجای صبر كردن برای دیدن تغییرات زیست شیمیایی در رابطه با دیابت نوع دو در افراد، از این اطلاعات استفاده كنند تا زودتر به وجود بیماری پی ببرند. آنها می توانند با تشخیص بموقع و دیدن نشانه های بیماری، با آن مقابله كنند. برای مقابله با این شرایط، می توان از روش هایی مانند تغییر رژیم غذایی یا سبك زندگی بهره برد و یا در صورت لزوم، درمان دارویی را به كار برد. دلیل كار كردن روی كودكان و نوجوانان این است كه سیستم بدن آنها، واكنش بهتری نسبت به این اقدامات نشان داده است.
پژوهشگران در این پروژه، اثرات بین نسلی گردش اگزوسام ها را مورد بررسی قرار دادند. آنها در این بررسی ها دریافتند كه اگزوسام ها كه به اندازه مولكول های لیپوپروتئین هستند، می توانند در سراسر جفت حركت كنند و بر رشد جنین اثر بگذارند.
فریشتات افزود: ما در بررسی های ابتدایی خود دریافتیم كه اگزوسام ها می توانند در جفت حركت كنند و بر رشد جنین مؤثر باشند. بررسی ما روی كشت سلولی، تغییراتی را در عملكرد سلول بنیادی نشان داده است. این مساله مهم می باشد كه خانواده ها بدانند چنین پژوهش هایی طراحی شده اند تا به پژوهشگران و پزشكان در درك بهتر گسترش بیماری در مراحل ابتدایی كمك كنند اما نیازی نیست كه والدین منتظر نتایج این پژوهش ها باشند. آنها می توانند با ترغیب فرزندان خود به ورزش و رسیدن به وزن مناسب، خطر ابتلاء به اضافه وزن و دیابت را در آنها كاهش دهند.
منبع:

1398/03/20
12:11:37
5.0 / 5
4584
تگهای خبر: تشخیص , تنظیم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار