تعمیرگاه ستفیکس
شاید در آینده محقق شود

استفاده از اوریگامی برای فرود نرم موشك

استفاده از اوریگامی برای فرود نرم موشك

تعمیركار: امكان دارد ˮاوریگامی هاˮ، فرود موشك روی زمین را آسان تر كنند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، وسایل نقلیه پرتابی مانند موشك "فالكون 9"(Falcon 9 ) شركت "اسپیس ایكس"(SpaceX) باید بوسیله جایگاه فرود، تأثیرات نیروی حاصل از آنرا كنترل كنند.
یكی از طریق هایی كه برای مقابله با این نیرو وجود دارد، ساخت پایه ای است كه از موادی ساخته شده باشد كه نیروی حاصل از فرود را جذب كنند و ضربه آنرا خنثی كنند.
در این راستا محققان دانشگاه "واشنگتن" چاره ای نو برای این مساله پیدا كرده اند تا به كاهش نیروهای حاصل از فرود موشك كمك كنند.
این محققان یك مدل كاغذی از یك "فراماده"(metamaterial) ساختند كه از چروك های به وجود آمده در اثر تا شدن كاغذ استفاده می نماید تا نیروی حاصل از فرود را كم كند.
"متامتریال" یا "فراماده" به ماده مركبی گفته می شود كه دارای خواص نامتعارف الكترومغناطیسی در ساختار وجودی خود است.
این مدل در عوض نیرویی كه تنش را در زنجیره می كاهد، تقویت می كند.


برای واضح تر شدن عملكرد این نوع ماده می توان اظهار داشت: اگر شما یك كلاه ایمنی برای بازی فوتبال آمریكایی به سر كنید كه از این مواد ساخته شده باشد، با خوردن یك ضربه روی سرتان، اصلاً ورود آن ضربه را احساس نخواهید كرد.
"جینكیو یانگ"(Jinkyu Yang) از محققان پروژه اظهار كرد، به محض اینكه انرژی حاصل از ضربه به سر شما برسد، انرژی فشاری نخواهد بود. در عوض كششی خواهد بود.
فراماده ای كه این تیم تحقیقاتی ساخته است، مانند لگو است و می توان با استفاده از آن هر ساختاری را ساخت.
محققان پروژه معتقدند كه "اوریگامی" بهترین چیزی است كه عملكردی مانند واحدهای لگو خواهد داشت.
این مدل كاغذی از فراماده ها فشار وارد شده را خنثی می كند و تنش هایی كه بر اثر ورود فشار به آن وارد می شود را به حالت طبیعی بازمی گرداند.
یانگ ادامه داد، اثرات شدید یك ضربه، مشكلی است كه ما روزانه با آن مواجه هستیم. بعنوان مثال در نظر داریم از این مواد برای كمك به مردم و ماشین هایی استفاده نمائیم كه گرفتار تصادف می شوند.
نتایج این پژوهش روز گذشته در مجله "Science Advances" منتشر شد.


منبع:

1398/03/04
21:44:57
5.0 / 5
4712
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار