تعمیرگاه ستفیکس
طراحی نانوذراتی برای عبور از لایه محافظ مغز؛

راهکار جدید محققان برای درمان شایع ترین تومور بدخیم مغزی کودکان

راهکار جدید محققان برای درمان شایع ترین تومور بدخیم مغزی کودکان

به گزارش تعمیرکار، محققان دانشگاه کوئینزلند به تازگی، نانوذرات اکسید آهن مهندسی شده با فلوروپلیمر را بوجود آورده اند که می تواند برای درمان، نقشه برداری و نظارت بر سرطان مغزی کودکان استفاده گردد.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، دکتر هلن فورگام از محققان این پروژه می گوید که آنها نانوذراتی ساخته اند که می تواند رشته های منفرد RNA (siRNA) را به صورت مستقیم به محل سرطان مغز برساند و رشد تومور را بدون ایجاد علایم سمیت می کاهد. هسته نانوذرات اکسید آهن هم بعنوان یک ابزار تصویربرداری قابل استفاده می باشد.
مدولوبلاستوما شایع ترین تومور مغزی سرطانی در کودکان است و مبارزه با آن احتیاج به نگاهی دارد که ظریف، بادوام و مستقیم باشد. مدولوبلاستوما در پایه مغز ایجاد می شود و سد خونی مغز مانع از رسیدن دارو به آن می شود. این بدان معناست که با روش های درمانی رایج و منظم نمی توان دارو را به این تومور رساند و اغلب عوارض جانبی جدی در کمین بیمار است.
دکتر رویروی کیائو از محققان این پروژه می گوید: نانوذراتی که ما طراحی نموده ایم، به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند از لایه محافظ مغز عبور کنند و به حدی دوام دارند که می توانند به تومور برسند. آنها از موادی ساخته شده اند که به آنها امکان می دهد با استفاده از فناوری تصویربرداری تومور را شناسایی کرد. آن چه ما داریم، چیزی بیشتر از یک دستگاه تحویل دارو است. این فناوری می تواند شیوه نزدیک شدن به تومور مغز کودکان را تغییر دهد.
فورگام می گوید: تصویربرداری می تواند دیدگاه نزدیک تری از سایت تومور و همینطور اطلاعات درجا در مورد چگونگی پیشرفت درمان به محققان عرضه نماید.
در مقاله ای که محققان در مجله Advanced Science منتشر نمودند، مزایای پیشگامانه این نانوذرات جدید تشریح شده است.
فورگام اظهار داشت: هدف اینست که این یافته ها را به محصولی ترجمه نماییم که نگاهی ملایم و در عین حال مستقیم برای درمان تومورهای سرطانی عرضه می دهد.

1403/04/11
12:17:19
5.0 / 5
1721
تگهای خبر: دستگاه , سایت , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار