تعمیرگاه ستفیکس
در قالب یك طرح پسادكتری صورت گرفت؛

جلوگیری از ایجاد اوج بار جدید در شبکه برق با یک طرح پژوهشی

جلوگیری از ایجاد اوج بار جدید در شبکه برق با یک طرح پژوهشی

تعمیرکار: تعمیرکار: پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت ایران در قالب یک طرح پسادکتری موفق به برنامه ریزی انرژی تصادفی و چندلایه ریزشبکه های چندگانه با در نظرگیری همزمان انعطاف پذیری سمت تولید و تقاضا شدند.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، «برنامه ریزی انرژی تصادفی و چندلایه ریزشبکه های چندگانه با در نظرگیری همزمان انعطاف پذیری سمت تولید و تقاضا» عنوان طرح پسادکتری حمید کریمی است که با راهنمایی شهرام جدید، استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران و حمایت بنیاد ملی علم ایران اجرا شده است.
کریمی، دانش آموخته دکتری تخصصی مهندسی برق از دانشگاه علم و صنعت در رابطه با علت انجام این طرح توضیح داد: گذار سیستم های قدرت به سمت بهره برداری از منابع انرژی تجدیدپذیر همچون نیروگاه های خورشیدی و بادی و افزایش مشارکت مصرف کنندگان نهایی در برنامه ریزی سیستم های قدرت، دو راهکار اساسی کربن زدایی هستند. نفوذ بالای منابع انرژی تجدیدپذیر با عنایت به ماهیت متناوب آنها، بهره برداری از سیستم های قدرت را با چالش مواجه کرده است. از سوی دیگر، رشد مصرف انرژی و لزوم تأمین انرژی مورد نیاز مصرف کنندگان از دیگر چالش شبکه های انرژی است.
وی اضافه کرد: اگر سیستم قدرت به خوبی طراحی نشده باشد، تاثیر همزمان عدم قطعیت های تولیدات تجدیدپذیر و رشد مصرف، قابلیت اطمینان سیستم را تهدید خواهد نمود. در این موارد، افزایش انعطاف پذیری سیستم می تواند عدم تعادل میان تولید و مصرف را کنترل کرده و سیستم را پایدار نگه دارد. اگر سیستم قدرت از مشخصات انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشد، می تواند نسبت به تغییرات واکنش نشان داده و به سرعت سیستم را به شرایط مناسب بازگرداند.
این محقق در ادامه بیان نمود: در واقع، افزایش انعطاف پذیری سیستم های قدرت گامی برای بهبود قابلیت اطمینان و پایداری سیستم است. انعطاف پذیری سیستم قدرت بعنوان چتری جهت پوشش نیازمندی ها مختلف سیستم های قدرت استفاده می شود تا بتواند شرایط لازم را برای مدیریت تغییرات فراهم آورد.
وی در ادامه بیان نمود: تأمین انرژی جهانی با مشکلاتی مانند نوسانات قیمت، امنیت انرژی و مسائل زیست محیطی مواجه می باشد. بشر بزودی با دو بحران بزرگ آلودگی محیط زیست ناشی از احتراق سوخت های فسیلی و شتاب فزاینده برای تخلیه این منابع روبه رو می شود. دلیل اصلی این چالش ها، سهم قابل توجه سوخت های فسیلی در ترکیب سبد انرژی است.
کریمی خاطرنشان کرد: سوخت های فسیلی هم اکنون بیشتر از ۸۰ درصد از انرژی جهان را می سازند. گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی و خشک سالی های گسترده مهم ترین تهدیدها به منظور زندگی بشر هستند از طرفی نفوذ منابع انرژی تجدیدپذیر هرساله رو به افزایش است. به همین جهت، عرضه الگوریتمی که بتواند به صورت همزمان هزینه های بهره برداری و انعطاف پذیری سیستم را بهینه کند ضروری می باشد.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح تحقیقاتی مدیریت انرژی چندلایه پیشنهاد شده که به صورت همزمان هزینه های بهره برداری روزانه، انعطاف پذیری سمت تقاضا و انعطاف پذیری سمت تولید را بهینه می کند.
این محقق افزود: هدف اصلی طرح، عرضه مدل سه لایه است که به صورت همزمان هزینه بهره برداری و انعطاف پذیری سیستم را در نظر می گیرد تا بتواند شرایط مناسبی را برای ادغام منابع انرژی تجدیدپذیر فراهم آورد. این طرح نه تنها انعطاف پذیری را بهبود می بخشد بلکه از ایجاد اوج بار جدید در شبکه برق هم جلوگیری می کند.

1403/04/08
13:57:22
5.0 / 5
228
تگهای خبر: صنعت , فناوری , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار