تعمیرگاه ستفیکس

دسترسی به وای-فای فوق سریع با نخستین فرستنده رادیو لیزری

دسترسی به وای-فای فوق سریع با نخستین فرستنده رادیو لیزری

تعمیركار: پژوهشگران دانشگاه هاروارد به فناوری جدیدی دست یافته اند كه از لیزرها برای تولد امواج رادیویی استفاده می نماید و منجر به توسعه یك فرستنده / گیرنده رادیو لیزری شده كه وای-فای فوق سریع را به ارمغان می آورد.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشكده علوم مهندسی و كاربردی دانشگاه هاروارد (SEAS) برای اولین بار از لیزر نیمه هادی برای ارسال و دریافت سیگنال های رادیویی استفاده كردند. این دستگاه تركیبی الكترونیك-فوتونی از یك لیزر برای استخراج و ارسال سیگنال های مایكروویو استفاده می نماید و نرخ داده ای را نمایش می دهد كه امكان دارد یك روز به وای-فای فوق سریع منجر شود.
شنیدن آواز یك خواننده مشهور از رادیو امكان دارد چندان خاص به نظر نرسد، اما زمانی كه این صدا از جانب نخستین فرستنده و گیرنده رادیویی با استفاده از لیزر فرستاده شده باشد فرق می كند.
با عنایت به گفته تیم پشت این تكنولوژی جدید، لیزر نه تنها امواج مایكروویو را به شكل بی سیم ساطع می كند، بلكه آنها را تنظیم می كند و سیگنال های بی سیم رادیویی را دریافت می كند.
رادیو لیزر با استفاده از یك "شانه لیزر مادون قرمز"( infrared laser frequency comb) كار می كند. این لیزر یك فركانس واحد را تولید می كند. شبیه به یك ویولن كه فقط یك نت مشخص را بنوازد، درست در نقطه مقابل تولید كننده نویز سفید كه همه طیف صداها را پخش می كند.
در یك "شانه فركانس"، لیزر چندین پرتو را در چندین فركانس جدا از هم مانند دندانه های یك شانه تولید می كند بنا بر این چنین نامی دارد.
این تیم در سال ۲۰۱۸ دریافت كه دندانه های نوری یك شانه لیزر می توانند در مقابل یكدیگر تشدید شوند و موجب شوند كه الكترون ها در حفره لیزر در فركانس های مایكروویو در طیف رادیویی نوسان كنند. در الكترود بالایی دستگاه، یك شكاف كوچك است كه بعنوان یك آنتن دو قطبی عمل می كند.


محققان با تنظیم شانه توانستند داده های مربوط به انتشار مایكروویو را رمزگذاری كنند. سپس توسط آنتن به نقطه دریافت خود فرستاده شد، جایی كه پیش از فیلتر شدن و رمزگشایی توسط یك كامپیوتر به وسیله یك آنتن شیپوری دریافت می شود.
علاوه بر این، تكنولوژی لیزر می تواند سیگنال های رادیویی را دریافت كند و رفتار لیزر را می توان از طریق دور با استفاده از ریزموج ها (مایكروویو) از یك دستگاه دوم كنترل كرد.
"ماركو پیكاردو" یكی از محققان این پروژه می گوید: همه چیز در این دستگاه یكپارچه كه امید ارتباطات بی سیم در آینده است، خلاصه شده است. در حالیكه تا تحقق رؤیای ارتباطات بی سیم با سرعت تراهرتز راه زیادی در پیش است، این تحقیق مسیری روشن برای چگونگی دستیابی به آن نمایش می دهد.
این تحقیق در National Academy of Sciences انتشار یافته است.
منبع:

1398/02/10
13:37:13
5.0 / 5
4419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار