تعمیرگاه ستفیکس

تصویر جدید جیمز وب از یک کهکشان مارپیچی میله ای

تصویر جدید جیمز وب از یک کهکشان مارپیچی میله ای

تعمیرکار: تلسکوپ فضایی جیمز وب، تصویر جدیدی از یک کهکشان مارپیچی میله ای ثبت کرده است.به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، جدیدترین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب، نمایش خیره کننده ای از غبار و ستارگان است که کهکشان مارپیچی میله ای ان جی سی ۵۰۶۸ (NCG ۵۰۶۸) را در فاصله ۱۷ میلیون سال نوری از ما می سازند.

مانند کهکشان راه شیری، این کهکشان دارای یک میله مرکزی است که در مقایسه با بازوهایی که از مرکز کهکشان بیرون می آیند، ناحیه متمرکزتری از ستارگان و غبار بشمار می رود.

این تصویر با بهره گیری از دو ابزار وب به اسامی ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) و دوربین مادون قرمز نزدیک (NIRCam) ثبت شده است. وب با نگاه کردن در طول موج های میانی و نزدیک مادون قرمز، می تواند مشخصه هایی مانند چرخش غبار و گاز و همین طور ستارگان این منطقه را همراه با میله کهکشان که در بخش سمت چپ بالای تصویر می درخشد، تشخیص دهد.

میله یک کهکشان مارپیچی میله ای بطور معمول منطقه ای شلوغ از ایجاد ستارگان است، بدین سبب این تصویر به عنوان قسمتی از مطالعه ای در مورد تشکیل ستاره ها در کهکشان های مجاور ثبت گردید.

در پروژه «فیزیک با تفکیک زاویه ای بالا در پروژه کهکشان های نزدیک» (PHANGS) هر دو تلسکوپ فضایی وب و هابل به همراه تلسکوپ های زمینی دیگر مانند تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) و آرایه بزرگ میلی متری/زیر میلی متری آتاکاما شرکت دارند. این پروژه، بررسی و کاوشی است که می تواند تصاویر با وضوح بالا مانند این مورد از مناطق تشکیل ستارگان عرضه نماید.دانشمندان تاکید می کنند، در این پروژه، تلسکوپ جیمز وب تصاویری از ۱۹ کهکشان ستاره ساز مجاور را جمع آوری کرد، که ستاره شناسان سپس می توانند آنها را با کاتالوگ های هابل از ۱۰ هزار خوشه ستاره ای، نقشه برداری طیف سنجی از ۲۰ هزار سحابی ستاره زا توسط تلسکوپ بسیار بزرگ و ۱۲ هزار ابر مولکولی تیره و متراکم که توسط آرایه میلی متری/زیر میلی متری بزرگ آتاکاما (ALMA) شناسایی شده است، ترکیب کنند. این مشاهدات طیف الکترومغناطیسی را در بر می گیرد و فرصتی بی سابقه به ستاره شناسان می دهد تا جزییات تشکیل ستاره ها را با هم ادغام کنند.

وب بطور ویژه برای مطالعه تشکیل ستاره ها مفید می باشد، برای اینکه این پروسه در طول موج های فروسرخ دیده می شود. این توانایی به ابزارهای آن اجازه می دهد تا از میان ابرهای غباری که در طول موج نور مرئی تار دیده می شوند، عبور کند.

تصویر دیگری از این کهکشان نیز توسط ابزار مادون قرمز میانی و دوربین مادون قرمز نزدیک انتشار یافته است. این تصویر هسته و قسمتی از یک بازوی مارپیچی این کهکشان را نشان میدهد.
1402/03/15
19:11:44
5.0 / 5
292
تگهای خبر: تشخیص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار