تعمیرگاه ستفیکس

یک فرایند طبیعی که از آلزایمر پیشگیری می کند

یک فرایند طبیعی که از آلزایمر پیشگیری می کند

به گزارش تعمیرکار، طبق یافته های یک مطالعه جدید، «خواب عمیق» می تواند به افراد مسن و سالمند که با خطر شدید مبتلا شدن به آلزایمر روبرو هستند کمک نماید تا جلوی روند تضعیف و از دست دادن حافظه خویش را بگیرند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایندیپندنت، متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در «برکلی» در تکمیل مطالعات قبلی در زمینه زوال عقل می گویند: خواب عمیق که به آن خواب امواج آهسته و بدون حرکت تند چشم (REM) هم گفته می شود می تواند بعنوان یک «عامل حفظ شناخت» برای افزایش انعطاف پذیری در مقابل عامل اصلی بوجود آورنده این عارضه عصبی عمل کند.
بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است. این بیماری مسیرهای حافظه در مغز را نابود می کند و در حالت های پیشرفته می تواند در توانایی افراد برای انجام دادن کارهای اساسی روزمره اختلال ایجاد نماید.
پروتئینی که به نام «بتا آمیلوئید» شناخته می شود، با از دست رفتن حافظه بر اثر زوال عقل ارتباط دارد و مطالعات پیشین هم نشان داده اند که اختلال خواب با انباشت سریع تر این مولکول در مغز مرتبط می باشد.
همینطور ثابت شده است که روند کاهش خواب عمیق می تواند نشانگر مبتلا شدن به صورتی وخیم تر از زوال عقل در آینده باشد.
اما متخصصان دریافته اند که برخی فعالیت ها که ذهن را فعال نگه می دارند، مثل سالهای تحصیل و مشارکت اجتماعی هم می توانند انعطاف پذیری فرد در مقابل انواع شدید این بیماری را تقویت نمایند.
از آنجائیکه وضعیت تحصیل یا اندازه شبکه اجتماعی افراد را نمی توان به سادگی تغییر داد، محققان به سراغ سایر شکل های فعال نگه داشتن مغز مثل فعالیت جسمانی رفته اند.
طبق یافته های محققان در این تازه ترین مطالعه که به تازگی در مجله پزشکی «بی ام سی» چاپ شد، مقدار زیاد خواب عمیق با امواج آهسته در افراد در معرض خطر می تواند بعنوان یک عامل محافظتی در مقابل افول حافظه عمل کند و به پیشگیری از بعضی از مخرب ترین نتایج زوال عقل بیانجامد.
محققان برای این آزمایش، ۶۲ فرد مسن را که سالم بودند و زوال عقل در آنها تشخیص داده نشده بود، انتخاب کردند. این محققان به هنگام خواب این افراد در محیط آزمایشگاه، آنها را با اسکنر خواب دستگاه نوار مغز تحت نظر داشتند. متخصصان همینطور میزان انباشت پروتئین بتا آمیلوئید در مغز شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند.
طبق یافته های این پژوهشگران، میزان انباشت آمیلوئید در نیمی از شرکت کنندگان بالا بود و در نیمی دیگر این گونه نبود.
شرکت کنندگان پس از خواب، فعالیت در رابطه با حافظه تطبیق اسامی با چهره ها را انجام دادند.
محققان دریافتند آن هایی که انباشت بتا آمیلوئید در مغزشان زیاد بود و خواب عمیق بیشتری داشتند در مقایسه با آن هایی که همان مقدار انباشت را داشتند اما خوابشان بدتر بود، از پس آزمون حافظه بهتر برآمدند. اما در گروه بدون انباشت این پروتئین، خواب عمیق هیچ اثر پشتیبان اضافی روی حافظه نداشت.
محققان بر طبق این یافته ها می گویند خواب عمیق می تواند آثار زیان بار صدمه بتا آمیلوئید بر حافظه را کم کند.
حدس آنها اینست که امکان دارد خواب امواج آهسته و بدون حرکت تند چشم با برخی آثار مختل کننده رسوب بتا آمیلوئید برای حافظه روبرو شود.
یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: اگر یافته ها این فرضیه را تایید می کرد، هیجان انگیز بود، چونکه خواب چیزی است که می توانیم آنرا تغییر دهیم.
زوفیا زاوچ، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه هم اضافه کرد: مردم باید بدانند که به رغم صدمه های مشخصی که وجود دارد، برخی عوامل معین در سبک زندگی به تعدیل و کاهش آثار منفی کمک می نماید. یکی از این عوامل خواب و بخصوص خواب عمیق است.
متخصصان سفارش می کنند که پایبندی به برنامه خواب منظم، حفظ فعالیت ذهنی و جسمی در طول روز، ایجاد محیطی خنک و تاریک برای خواب و به حداقل رساندن کارهایی مثل مصرف قهوه و تماشای تلویزیون تا دیروقت از اقدام هایی هستند که کیفیت خواب امواج آهسته و عمیق را می افزایند.
منبع:

1402/02/27
05:46:30
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار