تعمیرگاه ستفیکس
ستاری مطرح كرد:

لزوم ایجاد زیست بوم مشترك فناوری با فیلیپین

لزوم ایجاد زیست بوم مشترك فناوری با فیلیپین

تعمیركار: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: به دنبال ایجاد زیست بوم مشترك برای دانشگاهیان و فعالان فناور ایران و فیلیپین هستیم.به گزارش تعمیركار به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری، در نشست با وزیر علوم و فناوری فیلیپین از ایجاد زیرساخت های تعامل های مشترك علمی و فناورانه برمبنای یك كمیته مشترك همكاری گفت و افزود: فیلیپین به همكاری با كشورمان در حوزه های گوناگون فناوری پیشرفته خصوصاً نانوفناوری، زیست فناوری، پزشكی، دارویی و علوم مغز و اعصاب آمادگی و تمایل دارد؛ این دیدار زمینه ای فراهم می آورد تا ضمن گسترش همكاری هایی كه از قبل در حوزه هایی چون دانشجویان داشتیم، باب همكاریهای تازه در حوزه علوم و فناوری های پیشرفته، شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها گشوده شود.
زیست بوم مشترك ایران و كشور فیلیپین
به گفته ستاری، كشور ایران كه با منابع زیرزمینی غنی و سرشارش شناخته می شد، امروز سرمایه بهادار دیگری برای تعامل با جهان دارد؛ خلاقیت و دانش جوان تحصیل كرده ایرانی، زبان گویای گفت و گو و تعامل پایدار ایران است؛ سرمایه عظیم نیروی انسانی خلاق و تحصیل كرده ایران می تواند محور همكاریهای دوجانبه با دیگر كشورها باشد.
ستاری با اشاره به اینكه ایجاد مراكزی كه یك زیست بوم مساعد برای همكاریهای دانشی و فناورانه دو كشور را فراهم می سازد جز محورهای تعامل با فیلیپین است، افزود: ایجاد و توسعه پارك های علم و فناوری، كارخانه های نوآوری، مراكز رشد، شتاب دهنده ها و بسترهای تبادل دانش فناوری و محصولات دانش بنیان در مدار همكاریهای ایران و فیلیپین است. رویدادهای نمایشگاهی و برنامه های علمی و فناوری مشترك دنبال می شود تا یك تحول را در اقتصاد و جایگاه علمی و فناوری دو كشور به وقوع بپیوندد.
حمایت از مهم ترین دارایی كشور یعنی جوانان
معاون علمی و فناوری، از حركت ایران بر مدار یك تحول اقتصادی و گذار از منبع محوری به اقتصاد دانش محور اظهار داشت: نگاه نو مبتنی بر شناخت جایگاه نوآوری، امروز به باور و پشتیبانی از مهم ترین دارایی كشور یعنی جوانان خلاق و تحصیل كرده رسیده است؛ ۴۱ پارك فناوری ۴ هزار و ۲۰۰ شركت دانش بنیان و شمار بالای استارت آپ ها كه از مرز ۶ هزار عبور كرده است، درنوردیدن قله های تازه نوآوری را سهل كرده است و كشور را در دست یافتن به اقتصاد دانش بنیان همراهی می كند. این اقتصاد مملو از حرف های تازه و دستاوردهای جدید است.
وی همین طور از دست برتر ایران در اشاعه و توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت و افزود: مشاركت بیشتر از ۵۰ درصدی ایرانیان در بستر اینترنت، نقش بالای زبان فارسی بعنوان نهمین زبان فعال جهان وب و حضور فعالانه كاربران در فضای دیجیتال، فرصتی ثمین برای توسعه دانش، فناوری و كسب وكارهای مبتنی بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم آورده است.
كار بنیادین و پایه ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، یكی از رموز موفقیت ایران در حوزه نانوفناوری كار بنیادین و پایه ای روی استعدادها از دوره دانش آموزی تا سطح تولید علم و راه اندازی شركت ها ارزیابی كرد و اظهار داشت: گرچه پروسه توسعه این محیط در بعضی حوزه های فناوری مانند نانو، سابقه ای طولانی تر دارد، اما ایران در بعضی از حوزه های فناوری اولین گام های توسعه و پیشرفت را می پیماید. رسالت دولت در این خصوص، هموار كردن مسیر، هدایت، سامان دهی و توسعه زیرساخت های لازم است.

1398/01/25
15:20:41
5.0 / 5
4980
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار