تعمیرگاه ستفیکس

خیره کننده ترین تصاویر فضایی روزهای گذشته چه بودند؟

خیره کننده ترین تصاویر فضایی روزهای گذشته چه بودند؟

به گزارش تعمیرکار، در این گزارش، به جدید ترین رویدادهای فضایی می پردازیم که مبحث خیره کننده ترین تصاویر فضایی روزهای گذشته هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، رویدادهای فضایی جالبی که طی روزهای گذشته رخ داده اند، برخی از برترین تصاویر فضایی جدید را می سازند.

ان جی سی ۳۷۶


«تلسکوپ فضایی هابل» به «ابر ماژلانی کوچک»(SMC) نگاه کرد تا این صحنه درخشان را مشاهده کند. این ستارگان بخشی از خوشه «ان جی سی ۳۷۶»(NGC ۳۷۶) هستند. ان جی سی ۳۷۶، یک خوشه باز نسبتا کوچک است که در آن ستارگان به صورت آزاد در کنار هم جمع شده اند. این خوشه با خوشه های کروی که ستارگان در فاصله زمانی یک سال نوری از یکدیگر به صورت فشرده جمع شده اند، کاملا متفاوت می باشد.

دنباله دار عصر حجر


«جان چاماک»(John Chumack)، عکاس نجومی، این تصویر خیره کننده را از دنباله دار C/۲۰۲۲ E۳ (ZFT) گرفته است. این دنباله دار، یک جرم سبز درخشان است که حدودا هر ۵۰ هزار سال یک مرتبه به دور خورشید می چرخد. برای درک این مورد باید گفت آخرین باری که این دنباله دار از زمین بازدید کرد، انسان ها در عصر حجر زندگی می کردند.
چاماک این تصویر را در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ در اوهایو گرفته است که هفته ها قبل از نزدیکترین فاصله دنباله دار به خورشید در روز ۱۲ ژانویه بود. این دنباله دار در دوم فوریه، نزدیکترین فاصله خویش را به زمین خواهد داشت.

جاسوسی «استقامت» از «نبوغ»


مریخ نورد «استقامت»(Perseverance) ناسا، عکسی گرفته است که گروه مأموریت آنرا در روز ۱۱ ژانویه در توییتر منتشر نمود.
حدود دو سال پیش که این مریخ نورد شش چرخ به مریخ رسید، یک بالگرد آزمایشی به نام «نبوغ»(Ingenuity) را به همراه داشت. این بالگرد کوچک ۱.۸ کیلوگرمی، در این عکس روی تپه شنی مریخ قرار گرفته که با دایره سفید نشان داده شده است.

دهانه تیکو


«دهانه تیکو»(Tycho Crater) در ماه یافت شده است و به لطف یک سیستم راداری فوق العاده قدرتمند در «تلسکوپ گرین بانک»(GBO)، این تصویر از آن گرفته شده است.
تلسکوپ گرین بانک متعلق به شرکتی است که تلاش می کند سیستم رادار را آزمایش کند. آن چه در اینجا مشاهده می کنید، یک تصویر آزمایشی است. یک سیستم راداری نسل بعدی در نهایت می تواند کمکی برای مطالعه اجرام درون منظومه شمسی باشد اما انرژی کمتری را نسبت به یک وسیله خانگی مصرف کند.

ماه گرگ بر فراز ترکیه


علاقمندان به آسمان در سرتاسر جهان، با دیدن اولین ماه کامل سال جدید میلادی شگفت زده شدند. این تصویر، ماه کامل را در ششم ژانویه ۲۰۲۳ نشان داده است که بر فراز برج ساعت در وان ترکیه بالا می آید.
ماه کامل ژانویه اغلب «ماه گرگ»(Wolf Moon) نامیده می شود و رفتار این حیوان را با درخشان ترین حالت ماه مرتبط می کند.

ماه گرگ بر فراز چین


در این عکس، ماه گرگ را بر فراز شهر ییچانگ در استان هوبی کشور چین، در شامگاه ششم ژانویه ۲۰۲۳ می بینیم. یک خطای دید، قرص ماه را احاطه کرده و ماه را مانند یک چرخ رنگارنگ جلوه می دهد.

عکس موشک بزرگ «استارشیپ» از فضا


ماهواره های شرکت هوافضای اروپایی «ایرباس»(Airbus) از موشک بزرگ «استارشیپ»(Starship) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) بعد از قرار گرفتن آن روی سکوی پرتاب عکس برداری کردند.
اسپیس ایکس هم اکنون برای اولین پرواز مداری موشک خود آماده می شود که از موشک «سامانه پرتاب فضایی»(SLS) ناسا هم بلندتر است.
به قول «ایلان ماسک»(Elon Musk)، مدیرعامل اسپیس ایکس، استارشیپ که از دو بخش «شیپ۲۴»(Ship ۲۴) و «بوستر۷»(Booster ۷) تشکیل شده است، می تواند برای اولین سفر فضایی خود در اواخر فوریه پرتاب شود.

خروج «اسنوپی» از کپسول فضایی «اوریون»


«اسنوپی»(Snoopy)، اسباب بازی فضانورد نشانگر جاذبه صفر، بعد از سفر پیشگامانه به ماه و بازگشت با کپسول «اوریون»(Orion) طی مأموریت «آرتمیس ۱»(Artemis ۱)، سرانجام از جعبه حمل و نقل خود آزاد شد.
این تصویر که در پنجم ژانویه گرفته شده است، عروسک را اندکی بعد از بیرون آمدن از اوریون توسط گروه پشتیبانی زمینی در «مرکز فضایی کندی»(KSC) ناسا در فلوریدا نشان داده است.
در طول مأموریت آرتمیس ۱، اسنوپی ۱.۴ میلیون مایل روی اوریون سفر کرد چونکه این فضاپیما رکورد دورترین فاصله از زمین را که بوسیله ی یک سفینه فضایی درجه بندی شده توسط انسان به دست آمده بود، شکست. رکورد قبلی متعلق به «آپولو ۱۳» بود.

تصویر «جیمز وب» از محل تشکیل ستاره


«تلسکوپ فضایی جیمز وب»(JWST)، شواهدی را از تشکیل ستاره در یک کهکشان کوچک در حومه راه شیری پیدا کرده است.
جیمز وب، سیستم قوی معروف به «NIRCam» خویش را به سمت ابر ماژلانی کوچک گرفت و نمونه هایی را از محل شکل گیری ستارگان یافت که قبلا هیچگاه دیده نشده بودند. این تصویر، ساختارهای جدیدی را نشان داده است که به نظر می آید ستاره های نوپا را تغذیه می کنند.

دختر کیهانیدر این تصویر، «بوئینگ ۷۷۷»(Boeing ۷۷۷) یا «دختر کیهانی»(Cosmic Girl) شرکت «ویرجین اوربیت»(Virgin Orbit) را می بینیم که برای اولین مأموریت خود از بریتانیا در «پایگاه فضایی کورنوال» آماده می شود.
دختر کیهانی مطابق برنامه روز نهم ژانویه از پایگاه فضایی کورنوال بلند شد. با این حال، مرحله حیاتی بعدی مأموریت با شکست روبه رو شد چونکه موشک ۲۱ متری «لانچر وان»(LauncherOne) گرفتار یک ناهنجاری شد و آنرا به مدار وارد نکرد.1401/10/26
11:42:33
5.0 / 5
151
تگهای خبر: خانگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار