تعمیرگاه ستفیکس

چرا ناسا و آژانس های فدرال سال جاری را سال علوم باز معرفی می کنند؟

چرا ناسا و آژانس های فدرال سال جاری را سال علوم باز معرفی می کنند؟

به گزارش تعمیرکار، چل جنتمن، رهبر تغییر به سمت علوم باز در ناسا توضیح می دهد که چرا باید به سمت علم باز حرکت نماییم و برای رسیدن به این هدف چه مواردی را باید در نظر داشته باشیم.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، چل جنتمن(Chelle Gentemann) می نویسد: من بسیار هیجان زده هستم که رهبر تغییر به سمت علوم باز(Transform to Open Science) در ناسا هستم. ناسا با میراثی ۶۰ ساله از محدودیت های استفاده از علم برای درک کیهان، سیستم های سیاره ای و حیات روی زمین پا را فراتر گذاشته است. خیلی از موفقیت های ناسا را میتوان به فرهنگ در دسترس قرار دادن داده ها برای منافع عمومی نسبت داد. از دهه ۱۹۹۰، این آژانس مدافعی پیشرو برای دسترسی کامل و باز به داده ها و الگوریتم ها بوده است.
این فرهنگ حالا بیشتر از هر زمان دیگری مورد نیاز است. بشریت با چالش های زیادی مواجه می باشد، از همه گیری کووید-۱۹ گرفته تا تغییرات جوی و ناامنی غذایی و کمبود آب. برای مبارزه با این چالش ها باید سریع تر به پیشرفت هایی دست پیدا نماییم، تخصص میان رشته ای را افزایش دهیم و راه تبدیل یافته های پژوهشی به فعالیت عملی را بهبود بخشیم. این امر مستلزم یک تغییر اساسی از به اشتراک گذاری ساده نتایج در مجلات گرفته تا یک همکاری آشکار و انتشار نتایج قابل تکرار و به کارگیری فراگیری و شفافیت کامل است.
برای تسریع این تغییر، در روز ۱۱ ژانویه، کاخ سفید با پیوستن ۱۰ آژانس فدرال، ائتلافی متشکل از بیشتر از ۸۵ دانشگاه و سازمان تشکیل داد و سال ۲۰۲۳ را بعنوان سال علوم باز اعلام نمود.
جنتمن می نویسد: من یک اقیانوس شناس محاسباتی هستم و از سال ۱۹۹۳ در مأموریت های ناسا کار کرده ام. من بعد از آن که در یک کارگاه آموزشی در سال ۲۰۱۸ که در آن داده های ماهواره ای برای آشکار شدن افزایش سطح دریا تحلیل و بررسی می شد، شرکت کردم به یکی از طرفداران مشتاق علوم باز تبدیل شدم.
با بهره گیری از مجموعه داده های مبتنی بر ابر و ابزارهای منبع باز پایتون، در چند دقیقه کاری را انجام دادیم که احیانا ماه ها طول می کشید. این لحظه ای بود که می توانستم آینده را ببینم و به هوا پریدم چونکه بسیار زیبا بود.
در کارگاه بعدی، متوجه شدم که علم باز فقط به ابزار مربوط نمی گردد. نوآوری علم باز بوسیله ی یک جامعه جهانی با دیدگاه های متنوع هدایت می شود. سوالات علمی جالب تر هستند و چاره ها را بهتر نشان می دهند. این چیزی است که من را واقعا جذب کرده است. گنجاندن گروههای متنوع و فعال از مردم یک عنصر حیاتی در علم باز است.
در ماه مه سال ۲۰۲۱، من یک درخواست یک صفحه ای برای سال علوم باز برای مدیر ارشد داده های علمی ناسا ارسال کردم و حمایت فوری دریافت کردم. مقر ناسا، تیمی را برای توسعه این مفهوم تشکیل داد. ما تا حد امکان با افراد بیشتری صحبت کردیم تا انگیزه ها، نگرانی ها و نیازهای آینده آنها را در ارتباط با علم باز بدانیم. بعد از یک سال داشتن چنین بحث هایی، ما مسیری رو به جلو داشتیم. در آوریل سال ۲۰۲۲، وظیفه من در ناسا شروع شد تا یک مأموریت پنج ساله تغییر به سمت علوم باز به ارزش ۴۰ میلیون دلار را هدایت کنم، که با شروع سال علم باز آغاز خواهد شد.
علم فقط در ناسا وجود ندارد. اما مذاکره با شرکای آژانس سال ها طول می کشد. من به یک راه فرعی نیاز داشتم. با علم به این موضوع، ناسا از من دعوت کرد تا یکی از نمایندگان آنها در کمیته فرعی شورای ملی علم و فناوری در علوم باز باشم که علم باز را در آژانس های فدرال هماهنگ می کرد و توسعه می داد. در آنجا به تسریع سال علم باز کمک کردم. اول، ما بر روی یک تعریف به توافق رسیدیم: علم باز اصل و عمل در دسترس قرار دادن محصولات و فرآیندهای تحقیقاتی برای همه، در عین احترام به فرهنگ های متنوع، حفظ امنیت و حریم خصوصی، و تقویت همکاری ها، تکرارپذیری و برابری است.
در مرحله بعد، ما چهار هدف را برای هر آژانس درگیر در سال علوم آزاد تعیین کردیم که شامل توسعه یک برنامه استراتژیک برای علم باز، بهبود شفافیت و برابری بررسی پژوهش ها، در نظر گرفتن فعالیتهای علم باز در ارزیابی و شرکت دادن جوامع دارای نمایندگی کم در پیشرفت علم باز می شد.
هر کسی می تواند این چهار هدف را در تیم تحقیقاتی، بخش یا سازمان خود اعمال نماید. بنابراین، بیایید به هم بپیوندیم. یک نقطه شروع مفید برای توسعه یک طرح، نگاه به سفارش های آکادمی های ملی و سایر سازمان های جهانی است. به راه هایی فکر کنید که میتوان با آنها در بررسی پژوهشها بازتر و عادلانه تر رفتار کرد. اقداماتی را که سازمان شما برای کاهش سوگیری ها برداشته و نحوه اندازه گیری تأثیر آنها را به اشتراک بگذارید. برنامه هایی را برای پاداش دادن به فعالیتهای علم باز در ارزیابی ها ایجاد کنید.
در طول سال علوم آزاد، ناسا میزبان کارگاه های مجانی حضوری و مجازی برای آموزش مهارت های علوم باز است: نحوه مشارکت، نحوه نوشتن یک برنامه مدیریت داده یا مدیریت نرم افزار، و نحوه اشتراک گذاری داده ها، نرم افزار و نتایج. ثبت نام این کارگاه ها هم اکنون شروع شده است. تا ماه مه ۲۰۲۳، پنج کارگاه وجود خواهد داشت و هر کس که هر پنج مورد را تکمیل کند، گواهینامه علوم باز ناسا را دریافت می کند. کارگاه های آموزشی طی ۱۲ کنفرانس علمی در سال ۲۰۲۳ برگزار می گردند که انتظار می رود تعداد ۱۰۰ هزار شرکت کننده در آنها شرکت نمایند.
شفافیت مستلزم شکستن موانعی است که از لحاظ تاریخی بسیاری را از جامعه علمی دور کرده است. سال گذشته، ناسا متعهد شد که سالانه ۲۰ میلیون دلار برای پیشرفت علم باز در نظر بگیرد و این برنامه از سال ۲۰۲۳ شروع شده است.
همانطور که سازمان شما برنامه های خویش را توسعه می دهد، اطمینان حاصل کنید که جوامعی که نمایندگی کمتری دارند از همان ابتدا درگیر هستند. ما نمی توانیم بدون وجود تنوع به آینده علمی عادلانه و بازی که نیاز داریم برسیم. ما برای تغییر همه چیز به همگان نیاز داریم.
منبع:

1401/10/25
14:43:32
5.0 / 5
156
تگهای خبر: شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار